| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Święta poza domem - twoje prawa

Święta poza domem - twoje prawa

Kiedy decydujemy się na spędzenie okresu świątecznego poza domem, warto zapoznać się z naszymi prawami, jakie nam przysługują w związku z korzystaniem z usług biur turystycznych. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy o świadczenie usługi turystycznej.

Odpowiedzialność organizatora turystyki

Organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych, zaś zwolniony jest z tej odpowiedzialności tylko w trzech przypadkach. Są to sytuacje, w których niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy jest spowodowane wyłącznie działaniem lub zaniechaniem klienta lub osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć, oraz niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy spowodowane siłą wyższą.

Co się dzieję, gdy organizator turystyki zmieni istotne dla nas warunki umowy przez rozpoczęciem imprezy turystycznej?

Gdy istotne warunki umowy zostają przez organizatora turystyki zmienione przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, jest on zobowiązany do niezwłocznego poinformowania o tym klienta. Wówczas klient powinien poinformować organizatora, czy przyjmuje proponowaną zmianę umowy. Ma on też możliwość odstąpienia od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej. Jeśli klient zdecydował się na odstąpienie od umowy lub jeśli organizator odwołuje imprezę turystyczną z przyczyn od klienta niezależnych, klient ma prawo albo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie albo żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń.

W przypadku, gdy, organizator turystyki odstępuje od umowy lub odwołuje imprezę turystyczną z przyczyn niezależnych od klienta, klient ma możliwość dochodzenia odszkodowania za niewykonanie umowy. Nie jest możliwe dochodzenia odszkodowania z tytułu odwołania imprezy turystycznej przez organizatora turystyki w przypadku, gdy odwołanie to miało miejsce ze względu na zgłoszenie się mniejszej liczby uczestników niż minimalna określona w umowie, a organizator powiadomił o tym klienta na piśmie w uzgodniony terminie bądź, jeśli odwołanie imprezy turystycznej miało miejsce z powodu siły wyższej.

Polecamy serwis: Konsument w Święta

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK