REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, gdy zaginie bagaż na lotnisku?

Aleksandra Pajewska
Co zrobić gdy zaginie bagaż na lotnisku? /fot. Fotolia
Co zrobić gdy zaginie bagaż na lotnisku? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagubiony, zniszczony albo opóźniony bagaż to jedne z najczęstszych problemów pasażerów na lotnisku. Co zrobić, gdy zaginie bagaż na lotnisku? Jak odzyskać zagubiony bagaż? Gdzie zgłosić jego opóźnienie lub zniszczenie?

Podstawową regulacją dotyczącą problemu zagubienia/ zniszczenia / opóźnienia bagażu jest Konwencja o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, sporządzona w Montrealu w dniu 28 maja 1999 r. (Dz. U. Nr 150, poz. 1237). To właśnie na jej podstawie poszkodowani pasażerowie są uprawnieni do żądania odszkodowania. Jego maksymalna wysokość nie może przekroczyć około 1000 SDR (tj. około 5000 PLN). Przy zgłoszeniu problemów z bagażem niezbędne będą: bilet lotniczy, odcinek karty pokładowej, kupon nadania bagażu oraz PIR (Property Irregularity Report).

REKLAMA

POBIERZ: Wzór pisma reklamacyjnego w języku angielskim

Protokół nieprawidłowości bagażowej (PIR)

Podstawą dochodzenia odszkodowania jest protokół nieprawidłowości bagażowej (PIR) oraz dokumenty potwierdzające faktyczną szkodę. Zgodnie bowiem z zasadami ogólnymi prawa cywilnego to na poszkodowanym ciąży obowiązek udowodnienia poniesionej szkody. Wśród dokumentów wskazać należy głównie paragony/ faktury potwierdzające zakup zarówno samej walizki jak i rzeczy w niej się znajdujących. Jako dowód załączyć można również zdjęcia (także te, wykonane telefonem komórkowym) potwierdzające wygląd i stan bagażu oraz wykaz utraconych rzeczy. To do samego pasażera należy bowiem oszacowanie wartości utraconego/ zniszczonego bagażu. Kwota odszkodowania obejmuje również koszt zakupu produktów pierwszej potrzeby, nabytych w trakcie oczekiwania na bagaż. Warto więc zbierać paragony to potwierdzające.

Protokół nieprawidłowości bagażowej (PIR) wypełnić należy bezpośrednio po zaistnieniu sytuacji, będąc jeszcze na lotnisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Reklamacja

Odszkodowania dochodzimy w drodze reklamacji. Warto wskazać terminy, w jakich powinniśmy złożyć takie pismo: 7 dni od odbioru uszkodzonego bagażu i 21 dni od odbioru opóźnionego bagażu. Pismo reklamacyjne kierujemy do przewoźnika. Jeśli korzystamy z usług zagranicznego operatora warto sformułować reklamację w „rodzimym” dla niego języku, a na pewno przynajmniej po angielsku.

Regulamin przewozu

Pomocny okazać się może również regulamin przewozu obowiązujący u danego przewoźnika. Jest to dokument, który wskazuje zasady odpowiedzialności za bagaż. Często przewoźnicy ograniczają swoja odpowiedzialność za cenne przedmioty. Dotyczy to głównie tzw. elektroniki – laptopa czy aparatu fotograficznego.

Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za bagaż podręczny – zabierany na pokład samolotu, (chyba że uszkodzenie/ zaginięcie nastąpiło z jego winy).

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA