| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Czym jest dom pomocy społecznej?

Dom pomocy społecznej jest instytucją, której zadaniem jest m.in. świadczenie usług bytowych, opiekuńczych, wspomagających i edukacyjnych  osobom wymagającym całodobowej opieki.

Przez kogo prowadzony jest DPS?

DPS prowadzony jest najczęściej przez samorząd lub organizację pozarządową.

Kto może ubiegać się o miejsce w domu w domu pomocy społecznej?

O miejsce w DPS może ubiegać się osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym.

Zasady przyjmowania – czyli co trzeba zrobić by uzyskać miejsce w DPS?

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać w celu uzyskania miejsca w DPS jest złożenie wniosku do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Z takim wnioskiem może wystąpić osoba zainteresowana, jak również, członek rodziny, przedstawiciel ustawowy oraz powiatowe centrum pomocy rodzinie.

Po otrzymaniu takiego wniosku. pracownik socjalny ośrodka, przeprowadza wywiad środowiskowy, który ma na celu sprawdzenie informacji dotyczących sytuacji osobistej, rodzinnej i dochodowej tej osoby.

Po zgromadzeniu wymaganej dokumentacji, ośrodek wydaje decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej. Cała dokumentacja wraz z decyzją ośrodka przekazywana jest do powiatowego centrum pomocy rodzinie, które wydaje decyzję o umieszczeniu w DPS.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Opłata za pobyt

Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami w DPS jest płatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania..

Kto jest obowiązany do wnoszenia opłaty?

Zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej obowiązanymi do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy

z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia

opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Zobacz także: Kiedy gmina dopłaci do pobytu seniora w domu pomocy społecznej?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »