| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czym jest plagiat?

Czym jest plagiat?

Pragnę wnieść sprawę do sądu, w związku z dopuszczeniem się przestępstwa plagiatu. Jednocześnie chce wystąpić o odszkodowanie. Do którego sądu powinienem wystąpić: karnego czy cywilnego?  

Prawa autorskie chronione są zarówno przez przepisy prawa karnego, które mają na celu ochronę interesu publicznego jak i prawa cywilnego, które uwzględniają prywatne interesy. Zatem może Pan wystąpić zarówno do sądu cywilnego jak i sądu karnego.

Przestępstwo plagiatu zostało określone w art.115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, polega ono na przywłaszczeniu sobie autorstwa albo wprowadzeniu w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania.

Plagiat to czyn ścigany w trybie prywatnoskargowym, zatem pokrzywdzony aby zainicjować postępowanie musi złożyć prywatny akt oskarżenia. Przestępstwo to kwalifikowane jest jako występek ( gdyż czyn ten zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3) zatem sądem właściwym będzie sąd rejonowy, właściwy dla miejsca w którym popełniono czyn niedozwolony.

Zobacz: Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?

Celem sądów karnych jest wykrycie i podciągnięcie odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa. Co do zasady nie orzekają one o roszczeniach majątkowych Wyjątek stanowi powództwo adhezyjne, które można wytoczyć w ramach procesu karnego.

Osoba poszkodowana, w wyniku naruszenia praw autorskich jest również uprawniona do wszczęcia postępowania cywilnego. Następuje to poprzez wniesienie pozwu do właściwego sądu okręgowego. Plagiat stanowi naruszenie zarówno osobistych jak i majątkowych praw autorskich. W związku z powyższym pokrzywdzony może ubiegać się o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych bądź na podstawie art.23 i 24 kodeksu cywilnego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Podstawa prawna: art. 78 i 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo autorskie chronione jest zarówno przez prawo karne jak i cywilne.
Prawo autorskie chronione jest zarówno przez prawo karne jak i cywilne.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK