| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czym jest plagiat?

Czym jest plagiat?

Pragnę wnieść sprawę do sądu, w związku z dopuszczeniem się przestępstwa plagiatu. Jednocześnie chce wystąpić o odszkodowanie. Do którego sądu powinienem wystąpić: karnego czy cywilnego?  

Prawa autorskie chronione są zarówno przez przepisy prawa karnego, które mają na celu ochronę interesu publicznego jak i prawa cywilnego, które uwzględniają prywatne interesy. Zatem może Pan wystąpić zarówno do sądu cywilnego jak i sądu karnego.

Przestępstwo plagiatu zostało określone w art.115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, polega ono na przywłaszczeniu sobie autorstwa albo wprowadzeniu w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania.

Plagiat to czyn ścigany w trybie prywatnoskargowym, zatem pokrzywdzony aby zainicjować postępowanie musi złożyć prywatny akt oskarżenia. Przestępstwo to kwalifikowane jest jako występek ( gdyż czyn ten zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3) zatem sądem właściwym będzie sąd rejonowy, właściwy dla miejsca w którym popełniono czyn niedozwolony.

Zobacz: Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?

Celem sądów karnych jest wykrycie i podciągnięcie odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa. Co do zasady nie orzekają one o roszczeniach majątkowych Wyjątek stanowi powództwo adhezyjne, które można wytoczyć w ramach procesu karnego.

Osoba poszkodowana, w wyniku naruszenia praw autorskich jest również uprawniona do wszczęcia postępowania cywilnego. Następuje to poprzez wniesienie pozwu do właściwego sądu okręgowego. Plagiat stanowi naruszenie zarówno osobistych jak i majątkowych praw autorskich. W związku z powyższym pokrzywdzony może ubiegać się o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych bądź na podstawie art.23 i 24 kodeksu cywilnego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Podstawa prawna: art. 78 i 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo autorskie chronione jest zarówno przez prawo karne jak i cywilne.
Prawo autorskie chronione jest zarówno przez prawo karne jak i cywilne.

Gazeta Samorządu i Administracji189.00 zł

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »