reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?

Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?

Wielbiciele przygód jednego z najsłynniejszych archeologów naszych czasów Indiany Jonesa, którzy chcieliby pójść w jego ślady i zająć się poszukiwaniem skarbów, powinni wiedzieć, że zanim podejmą jakiekolwiek prace muszą spełnić szereg formalności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nielegalne poszukiwanie skarbów grozi odpowiedzialność karna.

Legalne poszukiwanie skarbów wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Oznacza to, że jeśli ktoś chce wykonywać roboty budowlane w otoczeniu zabytków, prowadzić badania archeologiczne bądź też po prostu poszukiwać ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym archeologicznych, przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, najpierw musi uzyskać pozwolenie.

Wniosek o wydanie pozwolenia należy złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków, właściwego dla miejsca położenia lub przechowywania zabytku. Powinien on zawierać m. in. program planowanych prac, wskazanie terminu ich rozpoczęcia i zakończenia oraz uzasadnienie. Do wniosku dołącza się również odpowiednie mapy i plany.

Należy pamiętać, że przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskiwanymi w wyniku badań archeologicznych stanowią własność Skarbu Państwa. Miejsce ich przechowywania określa wojewódzki konserwator zabytków, przekazując je, w drodze decyzji, w depozyt muzeum lub innej jednostce organizacyjnej za jej zgodą.

Zobacz również: Jaka sankcja za kradzież i przywłaszczenie rzeczy?

Nie każdy wie, że poszukiwanie skarbów nie zawsze jest legalne. Osoba, która bez zezwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W przypadku, gdy poszukiwacz skarbów dopuści się wykroczenia można wobec niego orzec:

1. przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy,

2. przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia,

3. obowiązek przywróceni stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości wyrządzonej szkody.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Jeśli w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych odkryłeś „tajemniczy” przedmiot i przypuszczasz, iż może on być zabytkiem, powinieneś wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot oraz zabezpieczyć, przy użyciu dostępnych środków ten przedmiot i miejsce jego odkrycia. Najważniejsze jest jednak to, aby niezwłocznie zawiadomić o znalezisku właściwego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.2003.162.1568), Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych (Dz.U.2004.150.1579).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Legalne poszukiwanie skarbów wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Legalne poszukiwanie skarbów wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama