reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?

Jakie kary grożą poszukiwaczom skarbów?

Wielbiciele przygód jednego z najsłynniejszych archeologów naszych czasów Indiany Jonesa, którzy chcieliby pójść w jego ślady i zająć się poszukiwaniem skarbów, powinni wiedzieć, że zanim podejmą jakiekolwiek prace muszą spełnić szereg formalności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nielegalne poszukiwanie skarbów grozi odpowiedzialność karna.

Legalne poszukiwanie skarbów wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Oznacza to, że jeśli ktoś chce wykonywać roboty budowlane w otoczeniu zabytków, prowadzić badania archeologiczne bądź też po prostu poszukiwać ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym archeologicznych, przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, najpierw musi uzyskać pozwolenie.

Wniosek o wydanie pozwolenia należy złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków, właściwego dla miejsca położenia lub przechowywania zabytku. Powinien on zawierać m. in. program planowanych prac, wskazanie terminu ich rozpoczęcia i zakończenia oraz uzasadnienie. Do wniosku dołącza się również odpowiednie mapy i plany.

Należy pamiętać, że przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskiwanymi w wyniku badań archeologicznych stanowią własność Skarbu Państwa. Miejsce ich przechowywania określa wojewódzki konserwator zabytków, przekazując je, w drodze decyzji, w depozyt muzeum lub innej jednostce organizacyjnej za jej zgodą.

Zobacz również: Jaka sankcja za kradzież i przywłaszczenie rzeczy?

Nie każdy wie, że poszukiwanie skarbów nie zawsze jest legalne. Osoba, która bez zezwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W przypadku, gdy poszukiwacz skarbów dopuści się wykroczenia można wobec niego orzec:

1. przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy,

2. przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia,

3. obowiązek przywróceni stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości wyrządzonej szkody.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Jeśli w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych odkryłeś „tajemniczy” przedmiot i przypuszczasz, iż może on być zabytkiem, powinieneś wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot oraz zabezpieczyć, przy użyciu dostępnych środków ten przedmiot i miejsce jego odkrycia. Najważniejsze jest jednak to, aby niezwłocznie zawiadomić o znalezisku właściwego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.2003.162.1568), Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych (Dz.U.2004.150.1579).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Legalne poszukiwanie skarbów wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Legalne poszukiwanie skarbów wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama