| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Dyrektywy wspólnotowe wymusiły na polskim ustawodawcy zmianę w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada, że nowe regulacje będą skuteczniejsze od tych, które obowiązują obecnie. Przewidywane są surowsze sankcje za działania szkodliwe dla środowiska.

Pod pojęciem ochrony środowiska kryje się wiele działań. Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska jest to racjonalne kształtowanie środowiska i gospodarowanie zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom oraz przywracanie elementów przyrodniczych do stanu właściwego.

Politykę ekologiczną mającą na celu stworzenie warunków niezbędnych do realizacji ochrony środowiska prowadzi państwo. Nie można jednak zapominać, że również każdy z nas może podejmować działanie niezbędne do przywrócenia równowagi przyrodniczej. Wystarczy, żebyśmy pamiętali o segregowaniu śmieci oraz o wyrzucaniu zużytych baterii czy akumulatorów do pojemników na odpady chemiczne. Warto również zrezygnować z toreb jednorazowego użytku. Postarajmy się stosować żarówki energooszczędne i zakręcać wodę w trakcie mycia zębów. Takie proste czynność, wbrew pozorom, mogą mieć istotny wpływ na nasze środowisko.

Zobacz również: Jakie kary za baterię wrzucona do śmietnika?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które powodują zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Działanie nieumyślne podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Zniszczenie należy tutaj rozumieć jako całkowite, nieodwracalne unicestwienie świata roślinnego lub zwierzęcego. Grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 grozi tym, którzy wbrew przepisom obowiązującym na terenie objętym ochroną, niszczą albo uszkadzają rośliny lub zwierzęta powodując istotną szkodę. W przypadku, gdy sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie albo karze ograniczenia.

Potrzeba dostosowania polskich przepisów w zakresie ochrony środowiska do standardów unijnych, wymusiła na polskim ustawodawcy zmianę prawa karnego. Nowe regulacje mają zapewnić skuteczniejszą ochronę środowiska przez stosowanie surowszych sankcji karnych w odniesieniu do szkodliwych działań, które powodują lub mogą powodować znaczne szkody dotyczące powietrza, gleby, wody, zwierząt lub roślin. Znowelizowane przepisy mają być bardziej odstraszające niż sankcje administracyjne lub odpowiedzialność cywilna za szkody.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Proponowane zmiany zakładają, że osoba która zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ostrzejsza sankcja – kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – przewidziana jest za czyn popełniony w związku z prowadzeniem zakładu (przedsiębiorstwa).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U.1997.88.553), Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2008.25.150).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK