reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jakie kary za baterię wyrzuconą do śmietnika

Jakie kary za baterię wyrzuconą do śmietnika

Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii. Większość z nich kończy swój żywot na śmietniku. Niewiele osób wie, że wyrzucenie zużytej baterii do śmietnika grozi karą grzywny w wysokości 500 zł.

Dlaczego nie wolno wyrzucać baterii do śmietnika

Baterie za względu na stan chemiczny należą do odpadów niebezpiecznych stanowiących zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi oraz zwierząt i całego środowiska. W ich skład wchodzą szkodliwe dla środowiska naturalnego związki rtęci, kadmu i ołowiu, które zaliczane są do tzw. metali śmierci. Są one powodem groźnych chorób u człowieka, w tym chorób nowotworowych.

Właściwe składowanie i utylizowanie baterii jest bardzo ważne. Baterie, które bezmyślnie wyrzucamy do śmietnika, w procesie degradacji wydzielają wszystkie toksyczne związki bezpośrednio do gleby. W następstwie tego przenikają one do wód gruntowych.

Jak przeciwdziałać

Ilość jednorazowych baterii, która trafia na rynek jest ogromna. Warto się więc zastanowić jak temu przeciwdziałać. Najlepiej zainwestować z baterie, które można ponownie naładować bądź też w urządzenia wykorzystujące energię słoneczną.

Najważniejsza jest jednak segregacja. Zbierajmy zużyte baterie do oddzielnych pojemników. Pamiętajmy o ukrytych bateriach. Wyrzucając do kosza zepsuty budzik czy pilot należy sprawdzić czy nie ma w nich baterii. Możemy również przekazać zużyte baterie do jednego z punktów odzysku w gminach, które prowadzą kampanię "Zbierajmy zużyte baterie!".

Zobacz również: Kary za umieszczanie reklam w niedozwolonych miejscach

Pamiętaj, aby:
1. oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów,
2. sprawdzić, czy nie ma baterii ukrytych w różnych przedmiotach,
3. regularnie odnosić zużyte baterie do punktów zbiórki zużytych baterii.

Kary

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego zakłada, że będą wystawiane mandaty za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika. Nowe przepisy obowiązują od 31 sierpnia 2010 r.

Mandaty będą mogły być wystawione przedsiębiorcy, który np. importuje baterie do Polski, a na fakturach nie posługuje się specjalnym numerem rejestrowym, który powinien posiadać. Ukarani zostaną również ci, którzy nie mają umów z firmami zbierającymi zużyte baterie. Za brak prowadzonych przez przedsiębiorcę sprawozdań o wprowadzonych do obrotu bateriach i zebranych zużytych ogniwach grozi do 50 tys. zł.

Warto zauważyć, że inspektorzy w przypadku mniejszych naruszeń będą mogli sami wystawić mandat do kwoty 500 zł. W poważniejszych wypadkach zadecyduje sąd. 

Zobacz również serwis: Wykroczenia

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Baterie należą do odpadów niebezpiecznych, stanowią zagrożenie dla całego środowiska.
Baterie należą do odpadów niebezpiecznych, stanowią zagrożenie dla całego środowiska.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi i Towary + INFORLEX PKWiU + CN – program - komplet PREMIUM698.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama