REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kary za baterię wyrzuconą do śmietnika

Magdalena Przepiórka
Baterie należą do odpadów niebezpiecznych, stanowią zagrożenie dla całego środowiska.
Baterie należą do odpadów niebezpiecznych, stanowią zagrożenie dla całego środowiska.

REKLAMA

REKLAMA

Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii. Większość z nich kończy swój żywot na śmietniku. Niewiele osób wie, że wyrzucenie zużytej baterii do śmietnika grozi karą grzywny w wysokości 500 zł.

Dlaczego nie wolno wyrzucać baterii do śmietnika

Baterie za względu na stan chemiczny należą do odpadów niebezpiecznych stanowiących zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi oraz zwierząt i całego środowiska. W ich skład wchodzą szkodliwe dla środowiska naturalnego związki rtęci, kadmu i ołowiu, które zaliczane są do tzw. metali śmierci. Są one powodem groźnych chorób u człowieka, w tym chorób nowotworowych.

REKLAMA

Właściwe składowanie i utylizowanie baterii jest bardzo ważne. Baterie, które bezmyślnie wyrzucamy do śmietnika, w procesie degradacji wydzielają wszystkie toksyczne związki bezpośrednio do gleby. W następstwie tego przenikają one do wód gruntowych.

Jak przeciwdziałać

REKLAMA

Ilość jednorazowych baterii, która trafia na rynek jest ogromna. Warto się więc zastanowić jak temu przeciwdziałać. Najlepiej zainwestować z baterie, które można ponownie naładować bądź też w urządzenia wykorzystujące energię słoneczną.

Najważniejsza jest jednak segregacja. Zbierajmy zużyte baterie do oddzielnych pojemników. Pamiętajmy o ukrytych bateriach. Wyrzucając do kosza zepsuty budzik czy pilot należy sprawdzić czy nie ma w nich baterii. Możemy również przekazać zużyte baterie do jednego z punktów odzysku w gminach, które prowadzą kampanię "Zbierajmy zużyte baterie!".

Zobacz również: Kary za umieszczanie reklam w niedozwolonych miejscach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj, aby:
1. oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów,
2. sprawdzić, czy nie ma baterii ukrytych w różnych przedmiotach,
3. regularnie odnosić zużyte baterie do punktów zbiórki zużytych baterii.

Kary

REKLAMA

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego zakłada, że będą wystawiane mandaty za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika. Nowe przepisy obowiązują od 31 sierpnia 2010 r.

Mandaty będą mogły być wystawione przedsiębiorcy, który np. importuje baterie do Polski, a na fakturach nie posługuje się specjalnym numerem rejestrowym, który powinien posiadać. Ukarani zostaną również ci, którzy nie mają umów z firmami zbierającymi zużyte baterie. Za brak prowadzonych przez przedsiębiorcę sprawozdań o wprowadzonych do obrotu bateriach i zebranych zużytych ogniwach grozi do 50 tys. zł.

Warto zauważyć, że inspektorzy w przypadku mniejszych naruszeń będą mogli sami wystawić mandat do kwoty 500 zł. W poważniejszych wypadkach zadecyduje sąd. 

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Babciowe, czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" (tzw. świadczenie "babciowe") wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

REKLAMA

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

REKLAMA

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

REKLAMA