| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Wampir z Zagłębia

Wampir z Zagłębia

Sprawa Wampira z Zagłębia jest jedną z najbardziej ponurych zbrodni w powojennej historii Polski. Co najważniejsze sprawa osądzona prawomocnie nadal budzi wątpliwości.

Wampir po raz pierwszy zaatakował 7 listopada 1964 w Dąbrówce Małej. Jego ofiarą padła Anna Mycek. W ciągu kolejnych 5 i pół roku Wampir zabił 21 kobiet. Sprawcę tych bestialskich morderstw na tle seksualnym ujęto dopiero w 1970 roku. Okazał się nim Zdzisław Marchwicki.

Panika

Działalność Wampira poruszyła całe Zagłębie. Ofiarami Wampira padały kobiety w różnym wieku (najmłodsza miała 16 lat najstarsza 57). Jednak zachowanie sprawcy zawsze wyglądało tak samo. Śledził on swoje ofiary, zachodził od tyłu i uderzał tępym narzędziem w tył głowy. Następnie kolejnymi razami zabijał ofiarę a następnie dokonywał czynności seksualnych.

Przyśpieszenie

W 1965 roku Milicja Obywatelska powołała specjalna grupę operacyjną, której celem było ujęcie Wampira. Grupa ta miała kryptonim „Anna”.

Długo jednak śledztwo nie przynosiło żadnych skutków. Obszar działań Wampira wynosił 590 km2 a zamieszkiwało go 725 tyś ludzi. Wszystko to powodowało, że sprawcę było bardzo ciężko wykryć.

Przełomem dla sprawy okazało się zabójstwo Jolanty Gierek. Ta 18-letnia dziewczyna była daleką krewną ówczesnego I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Edwarda Gierka. Wydarzenie to spowodowało intensyfikację działań MO, bowiem w tym czasie już Edward Gierek był bardzo znaczącą i wpływową postacią polskiego życia politycznego.

W tym też czasie ogłoszono niebotyczną nagrodę za wskazanie sprawcy bestialskich morderstw. Wynosiła ona 1 mln złotych.

Zobacz: W jakich warunkach można dokonać ekshumacji?

Ujęcie sprawcy

Wampir po raz ostatni zaatakował w 1970 r. Natomiast śledztwo nie przynosiło nadal żadnych ustaleń. Oczywiście eliminowano kolejne hipotezy oraz sporządzono portret psychologiczny sprawcy jednak do jego ujęcia nie dochodziło.

Zdzisław Marchwicki został aresztowany dopiero w styczniu 1972 r. Jednak śledztwo trwało nadal. W jego wyniku aresztowano dalszych członków rodziny Marchwickich- w tym dwóch braci Zdzisława.

Proces

Proces braci Marchwickich rozpoczęła się 18 września 1974 r. i miał charakter pokazowy. Bardzo wielu ludzi chciało zobaczyć osławionego Wampira. Proces sądowy trwał ponad rok. W jego wyniku Zdzisław Marchwicki został skazany na karę śmierci. Wyrok w tej sprawie wykonano.

Wątpliwości

Bracia Marchwiccy nigdy nie przyznali się do winy. Zdzisława uznano za winnego 14 zabójstw i usiłowanie 6 kolejnych. Natomiast jego bracia Jan i Henryk uznani zostali za winnych zabójstwa ostatniej ofiary Wampira – Jadwigi Kucianki.

Zarówno Zdzisław jak i Jan zostali skazani na karę śmierci. Rada Państwa odmówiła prawa łaski, a wyroki wykonano. Trzeci z braci – Henryk został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Zakład karny opuścił w 1993 roku. O tamtej tej też pory rozpoczął walkę o oczyszczenie dobrego imienia rodziny. Zmarł on jednak w niewyjaśnionych okolicznościach w 1997 r.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wampir z Zagłębia został skazany na karę śmierci, którą wykonano.
Wampir z Zagłębia został skazany na karę śmierci, którą wykonano.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK