| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa gospodarcze > Podrabiane towary - odpowiedzialność prawna

Podrabiane towary - odpowiedzialność prawna

W przypadku podrabianych towarów mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności, na jaką naraża się podmiot naruszający uprawnienia wynikające z ochrony znaków towarowych.

W związku z dostosowaniem prawa polskiego do wymogów europejskich stworzono możliwość realizacji roszczeń o zaniechanie naruszeń i usunięcie ich skutków poprzez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Środek ten sąd zastosuje na wniosek naruszyciela i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, a zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia dla osoby naruszającej byłoby niewspółmiernie dotkliwe.

Nie można również zapomnieć o konsekwencjach karnych działań naruszających prawa ochronne na znakach towarowych. Zgodnie z przepisami ustawy p.w.p. oznaczanie towarów podrobionym, zarejestrowanym znakiem towarowym w celu wprowadzenia ich do obrotu oraz obrót towarem oznaczonym takim znakiem jest karany grzywną, karą ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat. W przypadku mniejszej wagi, sprawca takiego przestępstwa podlega grzywnie.

Gdy działalność ma charakter stały, a sprawca z popełnianego przestępstwa uczynił stałe źródło dochodu lub gdy jego postępowanie dotyczyło towaru o znacznej wartości, zagrożeniem jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Sąd orzeka również o przepadku na rzecz Skarbu Państwa materiałów, narzędzi oraz innych środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

Polecamy serwis: Przestępstwa gospodarcze

Notka biograficzna autora:

Jan Kretowicz - prawnik w Kancelarii Prawniczej R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa cywilnego w tym związanego z tematyką ubezpieczeń gospodarczych. W sferze jego zainteresowań leżą zagadnienia z zakresu własności intelektualnej oraz ubezpieczeń społecznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK