| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa skarbowe > Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musi zastosować się do rygorów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Cofnięcie wniosku

Kodeks karny skarbowy określa też zasady i warunki cofnięcia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Tak więc cofnięcie wniosku nie jest możliwe przed upływem 1 miesiąca od jego złożenia, a także po wniesieniu do sądu przez finansowy organ postępowania przygotowawczego wniosku o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Nie jest dopuszczalne ponowne złożenie raz skutecznie cofniętego wniosku.

W razie skutecznego cofnięcia wniosku, uiszczone przez sprawcę przestępstwa lub wykroczenia skarbowego kwoty, zostają zatrzymane do zakończenia postępowania i stanowią one zabezpieczenie grożących sprawcy kar, środków karnych lub innych środków oraz kosztów postępowania.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zamiast aktu oskarżenia

Po wystąpieniu przez sprawcę o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności finansowy organ postępowania przygotowawczego może zamiast aktu oskarżenia wnieść niezwłocznie do sądu wniosek o udzielenie takiego zezwolenia.
Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego powinien zawierać:

  • imię i nazwisko sprawcy oraz inne dane określające jego tożsamość
  • dokładne określenie czynu zarzucanego sprawcy ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia, a zwłaszcza wysokości uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej
  • wskazanie przepisów kodeksu, pod które zarzucany czyn podpada
  • dokładne określenie wykonanych przez sprawcę obowiązków, o których mowa w art. 143 kks.
  • wskazanie sądu właściwego do udzielenia zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności

Uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie wniosku może być ograniczone do wskazania dowodów świadczących o tym, że wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie budzą wątpliwości, a ponadto innych okoliczności świadczących o tym, że w danej sprawie można zezwolić na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, w szczególności ze względu na to, że jest to wystarczające dla zaspokojenia uzasadnionego interesu finansowego Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innego uprawnionego podmiotu. Wraz z wnioskiem, organ postępowania przygotowawczego przesyła się sądowi akta postępowania wraz z załącznikami. O złożeniu do sądu wniosku, finansowy organ postępowania przygotowawczego zawiadamia niezwłocznie sprawcę, jak również przedstawiciela ustawowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK