| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa skarbowe > Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musi zastosować się do rygorów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Cofnięcie wniosku

Kodeks karny skarbowy określa też zasady i warunki cofnięcia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Tak więc cofnięcie wniosku nie jest możliwe przed upływem 1 miesiąca od jego złożenia, a także po wniesieniu do sądu przez finansowy organ postępowania przygotowawczego wniosku o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Nie jest dopuszczalne ponowne złożenie raz skutecznie cofniętego wniosku.

W razie skutecznego cofnięcia wniosku, uiszczone przez sprawcę przestępstwa lub wykroczenia skarbowego kwoty, zostają zatrzymane do zakończenia postępowania i stanowią one zabezpieczenie grożących sprawcy kar, środków karnych lub innych środków oraz kosztów postępowania.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zamiast aktu oskarżenia

Po wystąpieniu przez sprawcę o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności finansowy organ postępowania przygotowawczego może zamiast aktu oskarżenia wnieść niezwłocznie do sądu wniosek o udzielenie takiego zezwolenia.
Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego powinien zawierać:

  • imię i nazwisko sprawcy oraz inne dane określające jego tożsamość
  • dokładne określenie czynu zarzucanego sprawcy ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia, a zwłaszcza wysokości uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej
  • wskazanie przepisów kodeksu, pod które zarzucany czyn podpada
  • dokładne określenie wykonanych przez sprawcę obowiązków, o których mowa w art. 143 kks.
  • wskazanie sądu właściwego do udzielenia zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności

Uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie wniosku może być ograniczone do wskazania dowodów świadczących o tym, że wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie budzą wątpliwości, a ponadto innych okoliczności świadczących o tym, że w danej sprawie można zezwolić na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, w szczególności ze względu na to, że jest to wystarczające dla zaspokojenia uzasadnionego interesu finansowego Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innego uprawnionego podmiotu. Wraz z wnioskiem, organ postępowania przygotowawczego przesyła się sądowi akta postępowania wraz z załącznikami. O złożeniu do sądu wniosku, finansowy organ postępowania przygotowawczego zawiadamia niezwłocznie sprawcę, jak również przedstawiciela ustawowego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »