| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Kara za niepłacenie składek ZUS

Kara za niepłacenie składek ZUS

Niepłacący składek nie mogą być podwójnie karani. Wymierzanie sankcji zarówno przez ZUS, jak i sąd jest niekonstytucyjne.

Z tego powodu art. 218 § 1 Kodeksu karnego traci moc z dniem 31 maja 2012 r. Tak wynika z Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. akt P 29/09 Trybunał orzekł w nim,  iż art. 218 § 1 Kodeksu karnego  oraz art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez to, że dopuszczają wobec tej samej osoby fizycznej, za ten sam czyn, odpowiedzialność za przestępstwo i dodatkową opłatę, o której mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, są niezgodne z Konstytucją.

Art. 218 § 1 Kodeksu karnego  przewidywał, sankcję karną za  złośliwe lub uporczywe naruszanie  praw pracownika wynikających ze stosunku społecznego. Chodzi tu m. in. o takie prawa jak prawo do objęcia ubezpieczeniem społecznym czy prawo do opłacenia przez pracodawcę należnych składek za pracownika.

Zobacz również: Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowił zaś, iż w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 % nieopłaconych składek.

W rzeczywistości oskarżony mógł być ukarany podwójnie – z jednej strony karą orzekana przez sąd (sankcją jest tu grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2), z drugiej zaś dodatkowa opłatą (wymierzana przez ZUS.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, dostosowującą ją do wyroku trybunału.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK