reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych co do zasady jest obowiązkiem płatnika i powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych

Osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowymi powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia lub w przypadku twórców i artystów 7 dniowy termin na zgłoszenie do ubezpieczeń biegnie od dnia otrzymania decyzji Komisji ds. Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, ustalającej datę rozpoczęcia wykonywania działalności twórczej lub artystycznej.

W przypadku pracowników będących członkami służby zagranicznej zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych powinno nastąpić nie później niż w terminie rozliczania i opłacania składek za miesiąc, w którym powstał obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Kto dokonuje zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych?

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych obciąża płatnika składek, a nie osobę podlegającą ubezpieczeń. Wyjątkiem są osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz duchowni niebędący członkami zakonów lub klasztorów, które to maja obowiązek dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. 

Zobacz również: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Samodzielnie dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych muszą też pracownicy, którzy na podstawie art. 109 rozporządzenia 574/72 przejęli obowiązki pracodawcy (podmiotu zagranicznego niemającego w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa) w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia
społeczne.

Zgłoszenie do ubezpieczeń osób dobrowolnie przystępujących do ubezpieczeń

Osoby, które dobrowolnie przystępują do ubezpieczeń (z wyłączeniem osób kontynuujących ubezpieczenia, które zgłaszają wniosek o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w terminie 30 dni od ustania ubezpieczeń społecznych) zgłaszają wniosek o objęcie ubezpieczeniem w terminie przez siebie wybranym, nie wcześniejszym jednak niż dzień złożenia wniosku. 

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia społeczne

Zasada, że termin objęcia ubezpieczeniem nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku nie dotyczy osób przystępujących do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, objęcie którym następuje od dnia wskazanego we wniosku, jeżeli zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostało złożone w terminach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych obciąża płatnika składek, a nie osobę podlegającą ubezpieczeniu.
Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych obciąża płatnika składek, a nie osobę podlegającą ubezpieczeniu.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama