| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Znaczenie aktu oskarżenia

Znaczenie aktu oskarżenia

Sporządzenie aktu oskarżenia przez prokuratora (lub inny uprawniony organ) jest jednym ze sposobów zakończeniem prowadzonego postępowania przygotowawczego. Kierunek tej decyzji procesowej jest jednoznaczny – oznacza skierowanie danej sprawy do sądu z żądaniem ukarania sprawcy za wskazany w akcie oskarżenia czyn. Tym samym skierowanie aktu oskarżenia do sądu oznacza przeniesienie prowadzonego postępowania na etap sądowy i powoduje zmianę pozycji procesowej podejrzanego, który staje się oskarżonym.

Wniesienie aktu oskarżenia do sądu przez prokuratora (lub inny uprawniony organ) to jedna z 5 możliwych decyzji procesowych o sposobie zakończenia postępowania przygotowawczego. Znaczenie tej decyzji jest kluczowe, albowiem wniesienie aktu oskarżenia uruchamia etap postępowania sądowego i jest w swej istocie skonkretyzowanym wnioskiem o ukaranie określonej osoby za dany czyn. Z procesowego punktu widzenia ważne jest, iż z chwilą wniesienia aktu oskarżenia podejrzany w sprawie staje się oskarżonym.

Wymogi formalne aktu oskarżenia to przedmiot wymagający odrębnego opracowania, jednakże należy wskazać iż jego niezbędna treść zawiera między innymi precyzyjne określenie osoby oskarżonego oraz przypisanego mu czynu w kontekście ustalenia jego przebiegu oraz kwalifikacji prawnej. Wskazana konstrukcja aktu oskarżenia pozwala na to, aby spełniał on 2 istotne funkcje procesowe: funkcję bilansującą oraz programującą.

Poprzez funkcję bilansującą aktu oskarżenia należy rozumieć to, iż zawiera on dokładny opis czynu zarzucanego oskarżonemu i zawiera podsumowanie wszystkich dotychczasowych ustaleń organów ścigania, wraz z wykazem zebranych przez nie dowodów. Z kolei poprzez funkcję programującą należy rozumieć to, iż treść aktu oskarżenia wyznacza kierunek prowadzonego postępowania, niejako je programuje w kontekście badania przez sąd czy oskarżony popełnił zarzucany mu czyn w opisanych przez oskarżyciela okolicznościach.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Akt oskarżenia doręczany jest zarówno oskarżonemu jak i jego obrońcy. Należy wskazać, iż oskarżonemu przysługuje fakultatywne prawo do wniesienia odpowiedzi na akt oskarżenia. W takiej odpowiedzi może się on ustosunkować do zarzutów prokuratorskich, a także złożyć wnioski procesowe takie jak: wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, wniosek o umorzenie postępowania oraz wniosek o zwrot sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego.

Wskazane wnioski mogą być przez sąd rozpoznane na posiedzeniu wyznaczonym przed rozprawą.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Reasumując, wniesienie aktu oskarżenia to czynność procesowa która uruchamia proces przed sądem i jest to wyraz procesowego żądania oskarżyciela aby skazać osobę oskarżoną za przypisaną jej w akcie oskarżenia czyny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK