| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Istotne decyzje śledczych w dochodzeniu nie wymagające uzasadnienia

Istotne decyzje śledczych w dochodzeniu nie wymagające uzasadnienia

Dochodzenie z założenia jest uproszczoną i szybką formą postępowania przygotowawczego (w stosunku do głównej jego formy tj. śledztwa). W związku z powyższym ustawodawca przewidział wiele różnic formalnych oraz wiele uproszczeń dla śledczych prowadzących sprawę w trybie dochodzenia. Jednym z przejawów tych proceduralnych uproszczeń jest wydawanie przez śledczych istotnych decyzji procesowych bez konieczności ich uzasadniania.

W nawiązaniu do powyższych uwag należy podkreślić, iż wskazane decyzje procesowe nie wymagające uzasadnienia są decyzjami o dużym znaczeniu proceduralnym, albowiem uzasadnienie nie musi być sporządzane:

A) w przypadku aktu oskarżenia sporządzonego przez policję lub inny organ prowadzący dochodzenia na podstawie przepisu art. 325d. Tak stanowi przepis art. 332 p. 3 KPK

Wskazany wyżej przepis art. 325 d KPK odsyła do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. sprawie określenia organów uprawnionych obok Policji do prowadzenia dochodzeń oraz organów uprawnionych do wnoszenia i popierania oskarżenia przed sądem pierwszej instancji w sprawach podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, jak również zakresu spraw zleconych tym organom. Zgodnie z tym rozporządzeniem dochodzenie (w pewnym określonym precyzyjnie w rozporządzeniu zakresie) mogą prowadzić:

  1. organy Inspekcji Handlowej
  2. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej
  3. urzędy skarbowe i inspektorzy kontroli skarbowej
  4. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
  5. Straży Granicznej

Wskazany organy mogą również właśnie wnosić akt oskarżenia do Sądu, a następnie samodzielnie go popierać. Odbywa się to w tzw. postępowaniu uproszczonym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

B) w przypadku decyzji dotyczących podjęcia i prowadzenia dochodzenia tj.:

  • w przypadku postanowienia o wszczęciu dochodzenia
  • w przypadku wydania postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia
  • w przypadku umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw
  • w przypadku umorzeniu dochodzenia
  • w przypadku zawieszenia dochodzenia

Należy w tym miejscu odnotować wyjątek od powyższej zasady, który określa art. 325 e § 1a KPK. Chodzi o to, że w przypadku gdy zawiadomienie o przestępstwie zostało złożone przez inspektora pracy, uzasadnienie postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia oraz umorzeniu dochodzenia sporządza się na jego wniosek.

Powyższa regulacja oznacza, iż w pozostałych przypadkach śledczy mogą nie sporządzać uzasadnienia dla wskazanych decyzji i nie istnieje żaden prawny sposób, aby ich do tego zobowiązać. Dla stron oznacza to, iż potencjalnie nie dowiedzą się wówczas o przyczynach danej decyzji śledczych. Należy jednak wskazać, iż nie oznacza to braku możliwości zapoznania się z aktami sprawy, a wręcz przeciwnie – ponieważ są to postanowienia zaskarżalne, strony mają prawo wglądu do akt sprawy. Naturalnie ma to umożliwić im ewentualne złożenie odwołania (a dokładnie: zażalenia). Należy dodać, iż składa się je w terminie 7 dni od odbioru postanowienia z prokuratury.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »