| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Radio i telewizja informują o rosnącej liczbie wypadków. A także o licznych wypadkach komunikacyjnych spowodowanych nietrzeźwością kierowcy. Warto wiedzieć, że w Polsce sprawcy wypadku można odebrać prawo jazdy.

Fakultatywny zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze dotyczy wszystkich osób uczestniczących w ruchu, a nie tylko prowadzących pojazd.

Przedmiotowy zakaz może być orzekany również wobec pieszych, nawet jeżeli w ogóle nie mają uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Zakaz obligatoryjny

Podstawą obligatoryjnego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze jest ponowne skazanie osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w art. 42 § 3 k.k. Wyraz „ponowne” oznacza, że sprawca był uprzednio skazany za przestępstwo określone w art. 42 § 3 k.k., a ponadto w chwili czynu znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

Drugie skazanie musi nastąpić za którekolwiek z tych przestępstw sprawcy będącego prowadzącym pojazd mechaniczny i również znajdującego się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Warunek ponownego skazania oznacza, iż poprzednio musiał zapaść wyrok skazujący, nie jest natomiast istotne, na jaką karę sprawca był poprzednio skazany ani czy tę karę odbył.

Nie jest również konieczna tożsamość popełnionych przez sprawcę przestępstw komunikacyjnych. Należy podkreślić, że obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze dotyczy wyłącznie osób prowadzących w czasie popełnienia przestępstwa pojazd mechaniczny.

Jedną z przesłanek jego orzeczenia jest bowiem ustalenie, że sprawca popełnił uprzednie i następne przestępstwo prowadząc pojazd mechaniczny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzekanie zakazu „na zawsze” należy rozumieć jako orzekanie go dożywotnio.
Orzekanie zakazu „na zawsze” należy rozumieć jako orzekanie go dożywotnio.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK