| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia rentowego lub wypadkowego. Ma pomóc finansowo członkom rodziny, które utraciły swojego żywiciela rodziny m.in. męża lub ojca. Sprawdź komu przysługuje prawo do renty rodzinnej?

Nie znając w jakiej wysokości została przyznana panu renta i od kiedy – niestety w takim przypadku nie jest możliwe wyjaśnienie, czego dotyczą wymienione w pytaniu kwoty.

Dodaję, że renta rodzinna może być przyznana nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku lub też od miesiąca w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego – jeżeli wniosek o rentę zostanie zgłoszony w miesiącu przypadającym bezpośrednio po tym miesiącu.

Osiąganie zarobków, w zależności od ich wysokości może mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Jeżeli przychód rencisty nie przekroczy kwoty stanowiącej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia renta wypłacana jest w pełnej wysokości. Przychód przekraczający te kwotę ale niższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie renty.

Kwota zmniejszenia stanowi różnicę między osiągniętym przychodem a kwotą odpowiadającą kwocie 70 % przeciętnego wynagrodzenia. Kwota tego zmniejszenia nie może być jednak większa niż 374,22 zł. Zarobek przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do renty.

Od 1 czerwca 2008 r. kwota graniczna przychodu stanowiąca 70 % wynosi 2088,80 zł, a 130% - 3879,20 zł. Kolejna zmiana kwot nastąpi od 1 września 2008 r. i od 1 grudnia 2008 r. ( zmiany dokonywane w marcu, czerwcu, we wrześniu i grudniu każdego roku).

Jeżeli pana zarobek brutto wynosi 2400 zł, to renta rodzinna powinna być zmniejszona o 311,20 zł. (2400 zł – 2088,80 zł.

Ostateczne rozliczenie przychodów uzyskanych w roku kalendarzowym dokonywane jest w roku następnym. W zależności od wniosku świadczeniobiorcy lub od tego, co jest dla niego korzystniejsze, organ rentowy dokonuje tego rozliczenia w stosunku rocznym - wówczas porównywany jest przychód uzyskany w całym roku kalendarzowym do kwot granicznych ustalonych dla tego roku lub w stosunku miesięcznym – wówczas porównywany jest przychód uzyskany w poszczególnych miesiącach roku do dopuszczalnych kwot przychodu, ustalonych dla tych miesięcy.

Zobacz serwis: Renty

Oczywiście nie bierze się pod uwagę tych miesięcy w roku, w których prawo do renty nie istniało, czyli rozliczany rok w takim przypadku jest odpowiednio skrócony. Jeżeli prawo do renty nabył pan od kwietnia 2008 r. to kwoty graniczne będą określone odpowiednio dla okresu od kwietnia do 31 grudnia 2008 r.

Podstawa prawna: art. 104 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK