| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Czy wdowie przysługuje renta rodzinna

Czy wdowie przysługuje renta rodzinna

Po moim zmarłym mężu nasze dzieci pobierają rentę rodzinną. Córka ma 25 lat/skończyła studia/, syn ma 23 lata i nadal studiuje. Ja /wdowa/ 14 sierpnia tego roku skończyłam 49 lat. Czy będę miała prawo pobierać rentę rodzinną, kiedy syn skończy się uczyć? Czy należałoby składać dokumenty teraz? Nadmieniam, że ja nie pracuję.

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej po spełnieniu wymaganych warunków, a więc jeżeli :

  • w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania wyżej określonych dzieci.

Z przekazanych w pytaniu informacji wynika, że wiek 50 lat ukończy pani 14 sierpnia 2009 r., a więc po upływie 5 lat od zaprzestania wychowywania 18-letniego uczącego się syna, który obecnie ma 23 lata – co niestety oznacza brak prawa do renty rodzinnej z tego tytułu.

Podstawa prawna: Art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »