| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Rozwód a prawo do alimentów

Rozwód a prawo do alimentów

Uznanie jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozkładu pożycia ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście świadczeń alimentacyjnych. Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może bowiem ubiegać się o orzeczenie alimentów od drugiego małżonka, jeżeli znajduje się w niedostatku. Jeżeli małżonek nie został uznany w wyroku rozwodowym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to jeżeli znalazł się w niedostatku, jest uprawniony do żądania świadczeń alimentacyjnych od byłego małżonka.

We wskazanych powyżej przypadkach decyduje przede wszystkim fakt, czy w wyroku rozwodowym małżonek, który będzie ubiegać się o zasądzenie alimentów nie został uznany za wyłącznie winnego. Ta zasada może mieć zastosowanie zarówno, gdy żaden z małżonków nie ponosi winy, ale i również gdy oboje ponoszą winę rozkładu pożycia.

Regułą jest, że obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka wygasa w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego do alimentów nowego małżeństwa. W sytuacji, gdy małżonek, który nie ponosi winy rozkładu pożycia został zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych, obowiązek łożenia na utrzymanie byłego małżonka wygasa z upływem lat 5 od orzeczenia rozwodu, chyba że sąd z uwagi na wyjątkowe okoliczności przedłuży ten termin. Taką okolicznością może być na przykład ciężka choroba skutkująca całkowitą niezdolnością do pracy.

Zobacz serwis: Alimenty

Nie tylko żona może domagać się zasądzenia alimentów od byłego męża, choć w praktyce jest to najczęściej spotykane. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że może zaistnieć sytuacja odwrotna, a mianowicie taka, w której sąd zasądzi alimenty od małżonki na rzecz jej byłego męża.

Reasumując, sąd rozpoznając konkretną sprawę i badając zasadność zgłoszonego wniosku o zasądzenie świadczenia każdorazowo poddaje ocenie przesłanki orzeczenia obowiązku alimentacyjnego, tj. element winy w wyroku rozwodowym, niedostatek małżonka uprawnionego, jak również istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka uprawnionego, nie natomiast istotna płeć małżonka uprawnionego do świadczeń alimentacyjnych po orzeczeniu rozwodu.

Zobacz: Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwód fot. Fotolia
Rozwód fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »