| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Rozwód a prawo do alimentów

Rozwód a prawo do alimentów

Uznanie jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozkładu pożycia ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście świadczeń alimentacyjnych. Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może bowiem ubiegać się o orzeczenie alimentów od drugiego małżonka, jeżeli znajduje się w niedostatku. Jeżeli małżonek nie został uznany w wyroku rozwodowym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to jeżeli znalazł się w niedostatku, jest uprawniony do żądania świadczeń alimentacyjnych od byłego małżonka.

We wskazanych powyżej przypadkach decyduje przede wszystkim fakt, czy w wyroku rozwodowym małżonek, który będzie ubiegać się o zasądzenie alimentów nie został uznany za wyłącznie winnego. Ta zasada może mieć zastosowanie zarówno, gdy żaden z małżonków nie ponosi winy, ale i również gdy oboje ponoszą winę rozkładu pożycia.

Regułą jest, że obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka wygasa w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego do alimentów nowego małżeństwa. W sytuacji, gdy małżonek, który nie ponosi winy rozkładu pożycia został zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych, obowiązek łożenia na utrzymanie byłego małżonka wygasa z upływem lat 5 od orzeczenia rozwodu, chyba że sąd z uwagi na wyjątkowe okoliczności przedłuży ten termin. Taką okolicznością może być na przykład ciężka choroba skutkująca całkowitą niezdolnością do pracy.

Zobacz serwis: Alimenty

Nie tylko żona może domagać się zasądzenia alimentów od byłego męża, choć w praktyce jest to najczęściej spotykane. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że może zaistnieć sytuacja odwrotna, a mianowicie taka, w której sąd zasądzi alimenty od małżonki na rzecz jej byłego męża.

Reasumując, sąd rozpoznając konkretną sprawę i badając zasadność zgłoszonego wniosku o zasądzenie świadczenia każdorazowo poddaje ocenie przesłanki orzeczenia obowiązku alimentacyjnego, tj. element winy w wyroku rozwodowym, niedostatek małżonka uprawnionego, jak również istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka uprawnionego, nie natomiast istotna płeć małżonka uprawnionego do świadczeń alimentacyjnych po orzeczeniu rozwodu.

Zobacz: Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Czytaj także

Ekspert:

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwód fot. Fotolia
Rozwód fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK