reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Separacja w przeciwieństwie do rozwodu zakłada, że małżonkowie pozostający w separacji zastanowią się głębiej nad wartością małżeństwa i będą mogli zdecydować czy okoliczności, które zadecydowały o rozstaniu były krótkotrwałe i czy kryzys małżeński miał charakter przejściowy.

Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Wyłącznie małżonkowie mogą podjąć decyzję o zniesieniu separacji. Sąd jest wówczas związany żądaniem małżonków.

Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. Sąd znosząc separację, z urzędu rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków.

Wraz z orzeczeniem separacji powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Z chwilą zniesienia separacji między małżonkami powstaje zaś ustawowy ustrój majątkowy. Na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej. Tak więc, małżonkowie, którzy są zainteresowani pozostaniem w rozdzielności majątkowej mimo zniesienia separacji powinni złożyć w tym celu stosowny wniosek.

Zobacz również: Separacja a dziedziczenie

Sprawy o zniesienie separacji rozpoznawane są w postępowaniu nieprocesowym i należą do właściwości sądu okręgowego. Postanowienie sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy. Do wniosku należy załączyć m.in. odpis wyroku sądu orzekającego separację, odpis skrócony aktu małżeństwa.

Od wniosku o zniesienie separacji pobiera się opłatę w wysokości 100 zł.

Wszczęcie postępowania o zniesienie separacji z urzędu zawiesza postępowanie w sprawie o eksmisję jednego ze współmałżonków oraz postępowanie w sprawie o korzystanie przez małżonków z tego mieszkania.

W sprawie o zniesienie separacji w razie cofnięcia wniosku albo wyrażenia w inny sposób braku zgody na zniesienie separacji przez jednego z małżonków, postępowanie umarza się.

Sąd w postępowaniu o zniesienie separacji nie bada czy współmałżonkowie podjęli wspólne pożycie. Zgodne oświadczenie stron jest wystarczającą podstawą do zniesienia separacji.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji.
Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama