reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jeśli w wyroku rozwodowym nie było zasądzonych alimentów na rzecz byłego małżonka można wnieść do sądu pozew o alimenty. Obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny, w związku z czym wygasa w razie śmierci jednej ze stron.

Im więcej przedstawi się dowodów potwierdzających trudną sytuację materialną byłego małżonka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że sąd przychyli się do tego powództwa.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty od byłego małżonka

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, który znajduje się w niedostatku może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom.

Alimenty takie są płacone jedynie do 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd wydłuży wymieniony pięcioletni termin.

Rozwód z orzekaniem o winie a alimenty od byłego małżonka

Jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy drugiego małżonka, a pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego, małżonek niewinny nie musi wówczas udowadniać, że znajduje się w niedostatku.

W zasadzie wystarczy wykazanie dysproporcji między sytuacją małżonka uznanego za niewinnego po rozstaniu, a sytuacją, w jakiej znajdowałby się małżonek, gdyby do rozwodu nie doszło i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie. Nie obowiązują tu żadne bardzo sztywne reguły.

Ocena i sama możliwość przyznania alimentów pozostawione są uznaniu sądu. Oczywiście jego decyzja nie może być dowolna. Sąd musi uwzględniać sytuację materialną i potrzeby obojga byłych małżonków.

Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może żądać alimentów od byłego małżonka niewinnego, nawet gdyby popadł w skrajny niedostatek i nie mógł sam się utrzymać.

Zobacz również: Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie

Przy alimentach, które sąd przyzna małżonkowi niewinnemu, nie ma czasowego ograniczenia trwania obowiązku alimentacyjnego. 

Ten obowiązek wygasa, gdy małżonek uprawniony do tych świadczeń wstąpi w nowy związek małżeński albo zmienią się okoliczności na podstawie których orzeczono o obowiązku alimentacyjnym.

Pozew o alimenty

Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.

W pozwie tym można uwzględnić wszelkie koszty utrzymania mieszkania, rachunki za czynsz i za wszelkie media (gaz, prąd, RTV, itd.), zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia, rachunki za wykup lekarstw, zaświadczenie o dochodach ( zaświadczenia z urzędu pracy, osoby pobierające zasiłki z opieki społecznej- odpowiednie decyzje o przyznaniu świadczeń, odcinki emerytury, renty itp. ).

Jeśli zmieniły się okoliczności można wystąpić z pozwem do sądu o podwyższenie alimentów.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.
Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama