| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.

Postępowania sądowe mają to do siebie, że mogą ciągnąć się długo. Dlatego też prawo przewiduje możliwość zabezpieczenia naszego roszczenia na czas procesu – oznacza to, że sąd na wniosek strony reguluje niektóre kwestie na czas gdy postępowania sądowe się toczy. W ten sposób można zabezpieczyć kontakty z dzieckiem, miejsce zamieszkania dziecka czy alimenty.

Zobacz również: Pozew o alimenty WZÓR

Po co zabezpieczać alimenty na czas procesu – po to by nie czekając na wyrok, który może nawet zapaść za kilka miesięcy mieć na bieżąco środki finansowe na utrzymanie dziecka. Postanowienie sądu w przedmiocie zabezpieczenia alimentów uprawnia do wszczęcia egzekucji komorniczej, gdyż postanowienie to jest tytułem wykonawczym. Osoba zobowiązana do płacenie alimentów na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu musi je płacić nawet w sytuacji, gdy złożyła na to postanowienie zażalenie i czeka na jego rozpatrzenie.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas postępowania sądowego  (procesu) może być samodzielnym wnioskiem w czasie trwania już postępowania albo może być zawarty w pozwie głównym od samego początku. Można go złożyć w postępowaniu o rozwód, jak i w postępowaniu o ustalenie alimentów bądź też ich podwyższenie lub obniżenie. Wniosek taki sąd będzie rozpatrywał niezwłocznie po jego złożeniu, a odpisy postanowienia doręczy obu stronom. Z warunków formalnych jeśli wniosek ten jest wnioskiem samodzielnym to powinien zawierać datę, oznaczenie sądu, określenie stron, sygnaturę sprawy, kwotę alimentów jaką chcemy otrzymywać w ramach zabezpieczenia oraz uzasadnienie wniosku. W uzasadnieniu należy wskazać czemu strona występuje do sądu z takim wnioskiem.  Wystarczy tu uprawdopodobnienie okoliczności, a nie ich udowodnienie.

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?

Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Należy dobrze przemyśleć kwotę alimentów jaką chcemy mieć zasądzoną w ramach zabezpieczenia. Dlaczego? A dlatego, że jeśli nasza kwota zabezpieczenia będzie wyższa niż końcowa, finalna wysokość  zasądzonych alimentów to będziemy zobowiązani do oddania nadpłaconej nadwyżki.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 02.10.2014

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Alimenty w trakcie postępowania sądowego/ fot. Fotolia
Alimenty w trakcie postępowania sądowego/ fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK