| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?

Obliczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych to obowiązek ciążący na powodzie. W pozwie o alimenty również należy wskazać wartość przedmiotu sporu. Jak prawidłowo obliczyć wartość dochodzonego roszczenia, jakim jest świadczenie alimentacyjne?

Wartość przedmiotu sporu (wps) to kwota, której żądamy na drodze sądowej od przeciwnika. Warto pamiętać, że wps ulega zaokrągleniu w górę, do pełnych złotych. Alimenty należą do kategorii roszczeń majątkowych. Zatem osoba wnosząca pozew o alimenty (powód) zobowiązana jest do określenia wartości przedmiotu sporu (dalej: wps).

Sprawa o alimenty krok po kroku

Alimenty na przyszłość

Zazwyczaj sprawa sądowa o alimenty dotyczy ustalenia ich wysokości w przyszłości (tj. na czas nieoznaczony). Dlatego też zastosowanie znajdzie art. 22 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym w przypadku świadczeń powtarzających się (a takimi są alimenty) wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za okres sporny, nie dłużej jednak niż za rok. Wps obliczymy więc mnożąc wysokość alimentów przez dwanaście miesięcy. Należy podać kwotę alimentów przysługującą za cały rok.

Jak odzyskać zaległe alimenty?

Reguła ta nie znajdzie zastosowania w sytuacji, gdy domagamy się należnych nam, zaległych alimentów (wierzytelność wymagalna). Wówczas wps to po prostu cała kwota zaległych alimentów, bez względu na to, jaki okres obejmuje. Nie wliczamy do niej jednak odsetek, pożytków ani kosztów. Domagamy się więc sumy zaległych alimentów a dodatkowo odsetek za zwłokę (do dnia zapłaty) oraz zasądzenia kosztów zastępstwa procesowego w wysokości określonej w przepisach (gdy reprezentuje nas adwokat lub radca prawny).

Dodatkową opcją jest możliwość wykorzystania kapitalizacji odsetek. Umożliwia to – od dnia wniesienia pozwu – żądania odsetek zaległych, które doliczane są do wps. Od całej tej sumy żądamy odsetek od dnia wniesienia do dnia zapłaty. Dochodzimy więc odsetek od zaległych odsetek!

Zmiana wysokości alimentów

Jeśli natomiast dochodzi zmiany wysokości zasądzonych alimentów (ich podwyższenia lub obniżenia), wówczas wps będzie stanowiła różnica pomiędzy dotychczasową wysokością alimentów a tą wnioskowaną pomnożona przez 12 miesięcy. 

Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?

Wartość przedmiotu sporu przy alimentach

Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu ma kluczowe znaczenie dla stron procesu cywilnego. Decyduje bowiem o tym, do którego sądu należy wnieść pozew. Jednak sprawy o alimenty należą – niezależnie od wps – do właściwości sądów rejonowych (wydział rodzinny i nieletnich). Ponadto to właśnie od wps zależy po pierwsze wysokość opłat sądowych, po drugie – koszty reprezentacji adwokata/ radcy prawnego. Jest to istotne, gdyż wniesienie pozwu o alimenty podlega opłacie stosunkowej. Jej wysokość jest wyliczana na podstawie wps. Brak wskazania wps w pozwie to brak formalny, do którego uzupełnienia zostaniemy wezwani przez sąd.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »