Kategorie

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?

Aleksandra Pajewska
Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?/ fot. Fotolia
Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?/ fot. Fotolia
Obliczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych to obowiązek ciążący na powodzie. W pozwie o alimenty również należy wskazać wartość przedmiotu sporu. Jak prawidłowo obliczyć wartość dochodzonego roszczenia, jakim jest świadczenie alimentacyjne?

Wartość przedmiotu sporu (wps) to kwota, której żądamy na drodze sądowej od przeciwnika. Warto pamiętać, że wps ulega zaokrągleniu w górę, do pełnych złotych. Alimenty należą do kategorii roszczeń majątkowych. Zatem osoba wnosząca pozew o alimenty (powód) zobowiązana jest do określenia wartości przedmiotu sporu (dalej: wps).

Sprawa o alimenty krok po kroku

Alimenty na przyszłość

Zazwyczaj sprawa sądowa o alimenty dotyczy ustalenia ich wysokości w przyszłości (tj. na czas nieoznaczony). Dlatego też zastosowanie znajdzie art. 22 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym w przypadku świadczeń powtarzających się (a takimi są alimenty) wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za okres sporny, nie dłużej jednak niż za rok. Wps obliczymy więc mnożąc wysokość alimentów przez dwanaście miesięcy. Należy podać kwotę alimentów przysługującą za cały rok.

Jak odzyskać zaległe alimenty?

Reklama

Reguła ta nie znajdzie zastosowania w sytuacji, gdy domagamy się należnych nam, zaległych alimentów (wierzytelność wymagalna). Wówczas wps to po prostu cała kwota zaległych alimentów, bez względu na to, jaki okres obejmuje. Nie wliczamy do niej jednak odsetek, pożytków ani kosztów. Domagamy się więc sumy zaległych alimentów a dodatkowo odsetek za zwłokę (do dnia zapłaty) oraz zasądzenia kosztów zastępstwa procesowego w wysokości określonej w przepisach (gdy reprezentuje nas adwokat lub radca prawny).

Dodatkową opcją jest możliwość wykorzystania kapitalizacji odsetek. Umożliwia to – od dnia wniesienia pozwu – żądania odsetek zaległych, które doliczane są do wps. Od całej tej sumy żądamy odsetek od dnia wniesienia do dnia zapłaty. Dochodzimy więc odsetek od zaległych odsetek!

Zmiana wysokości alimentów

Jeśli natomiast dochodzi zmiany wysokości zasądzonych alimentów (ich podwyższenia lub obniżenia), wówczas wps będzie stanowiła różnica pomiędzy dotychczasową wysokością alimentów a tą wnioskowaną pomnożona przez 12 miesięcy. 

Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?

Wartość przedmiotu sporu przy alimentach

Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu ma kluczowe znaczenie dla stron procesu cywilnego. Decyduje bowiem o tym, do którego sądu należy wnieść pozew. Jednak sprawy o alimenty należą – niezależnie od wps – do właściwości sądów rejonowych (wydział rodzinny i nieletnich). Ponadto to właśnie od wps zależy po pierwsze wysokość opłat sądowych, po drugie – koszty reprezentacji adwokata/ radcy prawnego. Jest to istotne, gdyż wniesienie pozwu o alimenty podlega opłacie stosunkowej. Jej wysokość jest wyliczana na podstawie wps. Brak wskazania wps w pozwie to brak formalny, do którego uzupełnienia zostaniemy wezwani przez sąd.

Sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Warto pamiętać, że do czasu doręczenie pozwu drugiej stronie sporu sąd ma prawo z urzędu wszcząć dochodzenie w celu weryfikacji wskazanej wps. Może to negatywnie wpłynąć na czas trwania postępowania sądowego a tym samym znacznie opóźnić przyznanie nam dochodzonych z tytułu obowiązku alimentacyjnego świadczeń. Tym uważniej należy określić wps już na etapie konstruowania pozwu.

Pozew o uchylenie alimentów

Wartość przedmiotu zaskarżenia w sprawie alimentacyjnej

Wpz, czyli wartość przedmiotu zaskarżenia, to wartość podawana w skardze apelacyjnej, inicjującej postępowanie w drugiej instancji. Wps i wpz nie muszą być tej samej wartości. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 27 maja 1949 r., WaC 47/49 wartość przedmiotu zaskarżenia dla pozwanego nie może wynosić więcej niż suma zasądzona od niego na rzecz powoda. Może natomiast wynosić mniej – gdy zaskarżamy tylko część wyroku I instancji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 ze zm.).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 maja 1949 r., WaC 47/49.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.