| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Umowy rozszerzające lub ograniczające wspólność majątkową

Umowy rozszerzające lub ograniczające wspólność majątkową

Podstawowym ustrojem majątkowym małżeńskim jest ustrój wspólności majątkowej. Powstaje on z mocy samego prawa, jeżeli małżonkowie nie zawarli wcześniej umowy majątkowej małżeńskiej. Przez zawarcie majątkowej umowy małżonkowie mogą wspólność majątkową rozszerzyć lub ograniczyć.

Decydując się na ustrój wspólności rozszerzonej, małżonkowie wprowadzają do wspólnego majątku przedmioty, które na podstawie przepisów dotyczących wspólności ustawowej należą do majątku osobistego małżonków.

Strony tej czynności prawnej mogą więc wnieść do wspólnego majątku przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa (np. samochód, działkę letniskową), mogą również wnieść do wspólnego majątku przedmioty służące do wykonywania określonej działalności zawodowej przez jednego z małżonków.

Ustawa wprowadza tu jednak pewne ograniczenia w swobodzie kształtowania wspólnego majątku małżonków. Nie można obejmować wspólnością majątkową:

a) przedmiotów majątkowych, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu i darowizny,

b) praw majątkowych, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

c) praw niezbywalnych,

d) wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, jeżeli nie wchodzą one do współwłasności ustawowej,

e) niewymagalnych jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.

Ustawa wprowadza dyrektywę interpretacyjną, mianowicie w razie wątpliwości (gdy nie ma wyraźnych postanowień umownych w tym zakresie), poczytuje się, że przedmioty majątkowe przeznaczone do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków należą nadal do majątku osobistego jednego z małżonków.

Umowa majątkowa rozszerzająca może wprowadzać również nierówne udziały małżonków w momencie ustania wspólności majątkowej małżeńskiej (np. rozwód, separacja).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wyróżniamy następujące rodzaje ustrojów majątkowych małżeńskich:
A. Wspólność majątkowa rozszerzona
B. Wspólność majątkowa ograniczona
C. Rozdzielczość majątkowa
D. Rozdzielczość majątkowa z wyrównaniem dorobków

Konstrukcja wspólności majątkowej ograniczonej opiera się na tym, iż małżonkowie w drodze czynności prawnej wyłączają określone składniki majątkowe ze wspólności majątkowej małżeńskiej (np. dochody jakie przynosi majątek osobisty, wynagrodzenie za pracę).

Wyłączenie poprzez umowę może odnosić się co do przedmiotów majątkowych, które pojawią się w przyszłości, jak i również przedmiotów, które wcześniej należały do majątku wspólnego małżonków. Warto wspomnieć, że poprzez umowę ograniczającą wspólność majątkową nie możemy doprowadzić do powstania całkowitej rozdzielczości majątkowej (a więc nadal muszą pozostać określone składniki majątkowe we wspólnym majątku małżonków).

Zobacz również serwis: Podział majątku

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konstrukcja wspólności majątkowej ograniczonej opiera się na tym, iż małżonkowie  w drodze czynności prawnej wyłączają określone składniki majątkowe ze wspólności majątkowej małżeńskiej (np. dochody jakie przynosi majątek osobisty, wynagrodzenie za pracę).
Konstrukcja wspólności majątkowej ograniczonej opiera się na tym, iż małżonkowie w drodze czynności prawnej wyłączają określone składniki majątkowe ze wspólności majątkowej małżeńskiej (np. dochody jakie przynosi majątek osobisty, wynagrodzenie za pracę).

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »