| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Rozwód a dziecko

Rozwód a dziecko

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków należy do podstawowych obowiązków sądu orzekającego rozwód.

Sąd przed rozstrzygnięciem o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej powinien wysłuchać dziecko. To wysłuchanie powinno odbyć się poza salą rozpraw, tak aby nie wpłynęło ujemnie na relacje dziecka z tym z rodziców, którego przedstawiło negatywnie podczas wysłuchania, podając przyczyny, dla których nie chce u niego pozostawać. Wysłuchanie odbywa się bez obecności rodziców i pełnomocników, by stworzyć dziecku atmosferę dyskrecji i swobodę wypowiedzi, a z udziałem biegłego psychologa tylko wówczas, gdy sędzia po skontaktowaniu się z dzieckiem nie będzie w stanie sam określić stopnia rozwoju umysłowego i dojrzałości dziecka oraz ocenić rozsądności jego wypowiedzi.

Pozostawiając pełną władzę rodzicielską obojgu rozwiedzionym małżonkom, sąd powinien także określić miejsce pobytu dziecka przy jednym z nich. Zapobiegnie to ewentualnym sporom rodziców co do miejsca pobytu dziecka i  „przerzucania” go między nimi.

Również Sąd powinien orzec o wysokości alimentów jakie powinien płacić ten z rodziców, u którego dziecko nie będzie przebywał na stałe.  Orzekając o wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę przede wszystkim usprawiedliwione potrzeby małoletniego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK