| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja jest szansą dla osób, które wahają się, a jednocześnie chcą uporządkować swoją sytuacje. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Pojęcia

Zarówno rozwód jak i separacja to pojęcia prawa cywilnego zdefiniowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Rozwód – rozwiązuje ważne małżeństwo. Oprócz śmierci jednego z małżonków i unieważnienia związku jest okolicznością kończącą małżeństwo. Jest rozwiązaniem praktycznie nie przewidywanym przez kościół katolicki.

Separacja – jest rozwiązaniem proponowanym dla osób mających wątpliwości; daje czas na zastanowienie się, a związek małżeński trwa dalej. Wybierają ją często osoby negatywnie nastawione do rozwodu ze względów religijnych lub moralnych. Pozwala ona na uporządkowanie sytuacji majątkowej przy zachowaniu możliwości pojednania i powrotu do małżonka w przyszłości.

Rozkład pożycia

Zupełny rozkład pożycia jest jedną z najważniejszych przesłanek orzeczenia separacji. Oznacza on zanik wszelkich więzi łączących małżonków. Zaczynając od więzi uczuciowej, psychicznej przez fizyczną po więzi ekonomiczne i gospodarcze. W sytuacji separacji małżonków nie łączą już żadne pozytywne emocje, charakterystyczne dla partnerów.
Nie ma warunku udowodnienia trwałości tego rozpadu. Separacja daje bowiem możliwość zastanowienia się nad sensem związku i ewentualnego powrotu do partnera. Trwałość rozpadu wykluczyłaby takie rozwiązanie.

Przesłanki negatywne

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje na dwie negatywne przesłanki orzekania separacji. Kluczowym warunkiem jest dobro małoletnich dzieci. Gdy jest ono zagrożone sąd nie orzeka separacji. Kolejnym argumentem jest zgodność z zasadami współżycia społecznego. Separacja nie może być stwierdzona, gdy jeden z małżonków jest ciężko chory, wymaga pomocy i opieki w codziennych czynnościach.

Zobacz też: ABC prawa - Separacja a rozwód cz. I

Podobieństwa

Obydwa rozwiązania są możliwe na żądanie małżonków lub jednego z nich, zawarte w pozwie albo we wniosku( dotyczy to separacji, do której dążą obie strony nie mające wspólnych małoletnich dzieci). Obydwie instytucje są orzekane przez właściwy sąd okręgowy. Po orzeczeniu separacji możliwe jest wniesienie przez małżonków pozwu o rozwód lub pozwu o zniesienie separacji, w zależności od podjętej przez nich decyzji.

Koszty

Separacja może być także orzekana w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek stron. Koszt wniesienia wniosku o separację na zgodne żądanie małżonków to 100zł. Warto zaznaczyć, że opłata przy wnoszeniu pozwu o rozwód wynosi 600zł.

Zobacz też: Separacja a władza rodzicielska

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »