| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a władza rozdzicielska

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka, uwzględniając jego wiek i płeć, warunki mieszkaniowe rodziców jak również ich wcześniejszy rozkład obowiązków wychowawczych. Niebagatelne znaczenie ma również czy małżonkowie posiadają więcej dzieci, gdyż wskazanym jest zazwyczaj aby dzieci wychowywały się razem z pozostałym swoim rodzeństwem. Ważnym czynnikiem jest też sytuacja materialna rodziców, jednakże rozpatrywana jest łącznie z pozostałymi właściwościami i sama w sobie nie jest podstawą do powierzenia władzy rodzicielskiej temu z rodziców, który posiada większy majątek.

Przebieg postępowania dowodowego

Koniecznością będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego mającego ustalić, który z rodziców gwarantuje lepsze warunki do wychowania dziecka. W tym celu małżonkowie powinni wnieść do sądu przynajmniej o przesłuchanie jednego świadka, który posiada wiedzę o sposobie dotychczasowego wykonywania władzy rodzicielskiej rodziców nad wspólnym dzieckiem oraz właściwościach rodziców, o których mowa wyżej.

Zobacz: Separacja a dziedziczenie

Dosyć często spór o dziecko przedłuża całe postępowanie, gdyż strony wnoszą o dodatkowe przesłuchiwanie świadków, przedkładają zaświadczenia na potwierdzenie ich zaangażowania w wychowanie i utrzymanie dziecka a nie rzadko wnoszą o sporządzenie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno Konsultacyjny na okoliczność, który z rodziców daje lepszą rękojmię w wychowaniu dziecka.

Warto wiedzieć, że opinia ta sporządzana jest przez biegłych sądowych psychologów i pedagogów a jej wnioski końcowe najczęściej stanowią podstawę rozstrzygnięcia w wyroku o władzy rodzicielskiej.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd może orzec w wyroku:

1) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom;
2) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka;
3) ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;
4) pozbawienie władzy rodzicielskiej jedno lub oboje rodziców;
5) zawieszenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;

Orzekając o władzy rodzicielskiej sąd powinien również ustalić, z którym z rodziców dziecko ma zamieszkać.

Zobacz serwis: Władza rodzicielska

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka.
Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »