REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Separacja a władza rozdzicielska

Andrzej Jastrzębski
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego
Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka.
Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka, uwzględniając jego wiek i płeć, warunki mieszkaniowe rodziców jak również ich wcześniejszy rozkład obowiązków wychowawczych. Niebagatelne znaczenie ma również czy małżonkowie posiadają więcej dzieci, gdyż wskazanym jest zazwyczaj aby dzieci wychowywały się razem z pozostałym swoim rodzeństwem. Ważnym czynnikiem jest też sytuacja materialna rodziców, jednakże rozpatrywana jest łącznie z pozostałymi właściwościami i sama w sobie nie jest podstawą do powierzenia władzy rodzicielskiej temu z rodziców, który posiada większy majątek.

REKLAMA

Przebieg postępowania dowodowego

Koniecznością będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego mającego ustalić, który z rodziców gwarantuje lepsze warunki do wychowania dziecka. W tym celu małżonkowie powinni wnieść do sądu przynajmniej o przesłuchanie jednego świadka, który posiada wiedzę o sposobie dotychczasowego wykonywania władzy rodzicielskiej rodziców nad wspólnym dzieckiem oraz właściwościach rodziców, o których mowa wyżej.

Zobacz: Separacja a dziedziczenie

REKLAMA

Dosyć często spór o dziecko przedłuża całe postępowanie, gdyż strony wnoszą o dodatkowe przesłuchiwanie świadków, przedkładają zaświadczenia na potwierdzenie ich zaangażowania w wychowanie i utrzymanie dziecka a nie rzadko wnoszą o sporządzenie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno Konsultacyjny na okoliczność, który z rodziców daje lepszą rękojmię w wychowaniu dziecka.

Warto wiedzieć, że opinia ta sporządzana jest przez biegłych sądowych psychologów i pedagogów a jej wnioski końcowe najczęściej stanowią podstawę rozstrzygnięcia w wyroku o władzy rodzicielskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd może orzec w wyroku:

1) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom;
2) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka;
3) ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;
4) pozbawienie władzy rodzicielskiej jedno lub oboje rodziców;
5) zawieszenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;

Orzekając o władzy rodzicielskiej sąd powinien również ustalić, z którym z rodziców dziecko ma zamieszkać.

Zobacz serwis: Władza rodzicielska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA