reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a władza rozdzicielska

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka, uwzględniając jego wiek i płeć, warunki mieszkaniowe rodziców jak również ich wcześniejszy rozkład obowiązków wychowawczych. Niebagatelne znaczenie ma również czy małżonkowie posiadają więcej dzieci, gdyż wskazanym jest zazwyczaj aby dzieci wychowywały się razem z pozostałym swoim rodzeństwem. Ważnym czynnikiem jest też sytuacja materialna rodziców, jednakże rozpatrywana jest łącznie z pozostałymi właściwościami i sama w sobie nie jest podstawą do powierzenia władzy rodzicielskiej temu z rodziców, który posiada większy majątek.

Przebieg postępowania dowodowego

Koniecznością będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego mającego ustalić, który z rodziców gwarantuje lepsze warunki do wychowania dziecka. W tym celu małżonkowie powinni wnieść do sądu przynajmniej o przesłuchanie jednego świadka, który posiada wiedzę o sposobie dotychczasowego wykonywania władzy rodzicielskiej rodziców nad wspólnym dzieckiem oraz właściwościach rodziców, o których mowa wyżej.

Zobacz: Separacja a dziedziczenie

Dosyć często spór o dziecko przedłuża całe postępowanie, gdyż strony wnoszą o dodatkowe przesłuchiwanie świadków, przedkładają zaświadczenia na potwierdzenie ich zaangażowania w wychowanie i utrzymanie dziecka a nie rzadko wnoszą o sporządzenie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno Konsultacyjny na okoliczność, który z rodziców daje lepszą rękojmię w wychowaniu dziecka.

Warto wiedzieć, że opinia ta sporządzana jest przez biegłych sądowych psychologów i pedagogów a jej wnioski końcowe najczęściej stanowią podstawę rozstrzygnięcia w wyroku o władzy rodzicielskiej.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd może orzec w wyroku:

1) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom;
2) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka;
3) ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;
4) pozbawienie władzy rodzicielskiej jedno lub oboje rodziców;
5) zawieszenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;

Orzekając o władzy rodzicielskiej sąd powinien również ustalić, z którym z rodziców dziecko ma zamieszkać.

Zobacz serwis: Władza rodzicielska

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka.
Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama