REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ABC prawa - Separacja a rozwód cz. I

Sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Natomiast separacja jest orzekana przez sąd w sytuacji, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia.
Sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Natomiast separacja jest orzekana przez sąd w sytuacji, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia.

REKLAMA

REKLAMA

Zapewne każdy spotkał się z tymi dwiema instytucjami prawa cywilnego, jednakże tylko nieliczni są w stanie wskazać dokładnie jakie cechy różnią, a jakie upodabniają do siebie separację i rozwód w praktyce. Najczęściej nie interesujemy się nimi, jeśli wszystko układa nam się dobrze z naszym mężem albo żoną, ale gdy zaczyna się coś psuć i pojawiają się trudne do przezwyciężenia problemy, w pośpiechu, nieraz pochopnie, podejmujemy decyzję np. o rozwodzie. Czy słusznie? Na to pytanie oczywiście nie będziemy w stanie udzielić odpowiedzi, ale postaramy się Państwu ułatwić podjęcie decyzji przez wyjaśnienie w naszych najbliższych publikacjach, czym charakteryzują się obie te instytucje i co w praktyce różni rozwód od separacji.

Separacja a rozwód

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwsze, należy wskazać, że obie te instytucje zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Rozwód ma na celu rozwiązanie małżeństwa (małżeństwo przestaje istnieć), a separacja jest swoistym czasem na „zastanowienie się”, czyli nie rozwiązuje małżeństwa, które trwa nadal pomimo orzeczenia separacji. Zarówno rozwód, jak i separacja powstają w wyniku wydania przez sąd stosownego orzeczenia.

Sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Żądanie rozwodu może zgłosić każdy z małżonków i musi być ono skonkretyzowane w pozwie, tzn. musi jednoznacznie wskazywać, że jeden małżonek lub oboje chcą rozwiązania małżeństwa w ten właśnie sposób. Natomiast separacja jest orzekana przez sąd w sytuacji, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia. Nie musi być on trwały, jak przy rozwodzie. Po orzeczeniu separacji, możliwe jest wystąpienie przez małżonka lub obu małżonków z żądaniem o rozwód albo, wprost przeciwnie, z żądaniem o zniesienie separacji.

Rozkład pożycia małżeńskiego

Aby precyzyjnie wskazać różnicę pomiędzy tymi dwoma instytucjami, należy zacząć od wyjaśnienia przesłanki ich orzekania, a więc rozkładu pożycia (w przypadku rozwodu – trwałego i zupełnego, w przypadku separacji – zupełnego). Czym więc jest to wspólne pożycie, które musi ulec rozkładowi, jeżeli chcemy wystąpić z powództwem o rozwód? Przez wspólne pożycie małżonków należy rozumieć ogół więzi pomiędzy nimi w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Wspólne pożycie polega więc na istnieniu między małżonkami łączności psychicznej oraz wzajemnych pozytywnych uczuć (miłości, szacunku, zaufania). Obejmuje ono również współżycie fizyczne. Natomiast w sferze gospodarczej polega na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego (stąd standardowe pytanie sądu o wspólne półki w lodówce), zamieszkiwaniu razem, niekiedy na prowadzeniu wspólnej działalności zarobkowej lub gospodarczej. Ważne jest przy tym, że sąd jest zobowiązany do zbadania przyczyn rozkładu pożycia, nawet jeżeli małżonkowie zgodnie żądają rozwodu czy separacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Rozwody

Przeszkody w orzeczeniu rozwodu

REKLAMA

Niekiedy jednak, pomimo trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego rozwód może nie być orzeczony. Dlaczego? Dzieje się tak w przypadku wystąpienia przesłanek (okoliczności), z powodu których orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne. I tak, orzeczenie separacji, jak i rozwodu nie jest dopuszczalne w sytuacji, gdy wskutek takiego orzeczenia miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Warto przy tym podkreślić, że chodzi jedynie o dobro małoletnich dzieci, a więc tych, które nie ukończyły jeszcze osiemnastu lat oraz dzieci wspólnych. Zatem, nie jest
w tej sytuacji brane pod uwagę dobro dzieci wychowywanych co prawda przez obu małżonków, ale będących dziećmi jedynie jednego z nich, a które nie zostały przysposobione (adoptowane) przez drugiego z małżonków. Sprzeczne z zasadami współżycia społecznego może być natomiast żądanie rozwodu przykładowo w sytuacji, gdy nasz małżonek cierpi na długotrwałą chorobę i potrzebuje opieki, albo gdy wskutek rozwodu mogłoby ucierpieć dobro wspólnych, ale pełnoletnich dzieci małżonków.

Orzeczenie rozwodu jest również niedopuszczalne, jeżeli żąda go tylko ten małżonek, który jest wyłącznie winny rozkładu pożycia. Od tej zasady przewidziane są dwa wyjątki, a mianowicie rozwód jest dopuszczalny, jeżeli drugi z małżonków wyrazi zgodę na rozwód lub jeśli odmowa wyrażenia zgody przez tego drugiego małżonka jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Warto przy tym również wskazać, że jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód.

Podsumowanie

Podsumowując, należy wskazać, że w przeciwieństwie do rozwodu, separacja jest czasem na „zastanowienie się” i nie rozwiązuje małżeństwa. Dlatego na żądanie małżonków lub jednego z nich, sądy orzekają separację w sytuacji, gdy nastąpił zupełny rozkład więzi pomiędzy małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Przy czym, rozkład ten nie musi być trwały, jak przy rozwodzie, wystarczy aby był zupełny.

Zobacz również: Separacja a rozwód cz. II

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA