| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Kiedy można odrzucić spadek

Kiedy można odrzucić spadek

Spadkobierca nie zawsze musi przyjmować spadek. Czasem może to wynikać z chęci  przekazania spadku pozostałym spadkobiercom, czasem z próby uniknięcia spłacania długów spadkowych. Oświadczenie o odrzuceniu spadku jest analogiczne do oświadczenia o jego przyjęciu.

Skuteczne złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku, skutkuje traktowaniem takiego spadkobiercy tak – jakby nie dożył otwarcia spadku.

W takiej sytuacji co do zasady w jego miejsce wchodzą jego dzieci – dotyczy to spadkobierców którzy są – zstępnymi (dziećmi/wnukami) lub rodzeństwem zmarłego.

Jeśli wszyscy spadkodawcy odrzucą spadek – wówczas przechodzi on na rzecz gminy, lub skarbu państwa.

Wierzyciele spadkobiercy mogą żądać przed sądem uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne. Dzieje się tak, jeśli spadkobierca odrzuca spadek, po to aby jego wierzyciele nie mogli zaspokoić swoich roszczeń z odziedziczonego majątku.

Jan C. jest winny bankowi 100.000 zł – z uwagi na problemy nie spłaca długu. Po śmierci brata, miał odziedziczyć spory udział w jego majątku. Nie chciał jednak, aby bank wszczął egzekucję ze spadku. W tym celu odrzucił spadek, tak aby przypadł jego dzieciom. Bank dowiedział się o odrzuceniu i wniósł o uznanie go za bezskuteczne.

Wierzyciel ma 6 miesięcy od dnia kiedy dowiedział się o odrzuceniu, nie może tego jednak zrobić później niż 3 lata od daty odrzucenia spadku.

Termin i sposób odrzucenia spadku

Jest ukształtowany tak samo jak oświadczenia o przyjęciu spadku wprost, lub z dobrodziejstwem inwentarza: porównaj

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK