| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Umowny dział spadku

Umowny dział spadku

Do działu spadku nie jest konieczne postanowienie sądu. Gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału, mogą sporządzić odpowiednią umowę - umowę o dział spadku.

  • przyznać cały spadek jednemu ze spadkobierców lub kilkorgu z nich. W takim przypadku pozostałym spadkobiercom należą się spłaty;
  • sprzedać spadek osobie nie będącej spadkobiercą. Podział sumy uzyskanej ze sprzedaży następuje według udziałów spadkowych.

Warto pamiętać, że te same sposoby podziału spadku obowiązują przy podziale spadku dokonywanym w sądzie.

Zobacz również: Jak dzielić spadek?

Spłaty i dopłaty na rzecz poszczególnych spadkobierców nie muszą mieć odzwierciedlenia w udziałach spadkowych. Spadkobiercy mogą ustalić je według swojego uznania, a więc niekiedy całkowicie z nich zrezygnować.

Niezbędnym warunkiem podziału spadku w sposób umowny jest zgoda wszystkich spadkobierców. W braku zgody należy podziału dokonać w sądzie.

Gdy w skład dzielonego spadku wchodzi nieruchomość, należy pamiętać o ograniczeniach zawartych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zatem przed dokonaniem fizycznego podziału nieruchomości należy sprawdzić czy podział taki jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto wydzielone z jednej nieruchomości działki powinny mieć dostęp do drogi publicznej.

Sąd co do zasady dzieli cały majątek. Przedmiotem umownego działu spadku może być tylko część spadku.

Dział spadku nie jest obciążony żadnymi terminami. Zarówno w sądzie, jak i umownie można dokonać go w dowolnym terminie. Jednak odkładanie tego w czasie na pewno nie ułatwi sprawy, a niektórych przypadkach może spowodować dodatkowe problemy (gdy na przykład nieużytkowania nieruchomość stanie się przedmiotem zasiedzenia ze strony osoby trzeciej).

Zobacz również serwis: Zachowek i dział spadku

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.);

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741 ze zm.);

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o dział spadku, gdy w skład schedy spadkowej wchodzi nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego./ Fot. Fotolia
Umowa o dział spadku, gdy w skład schedy spadkowej wchodzi nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego./ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK