| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Rzecznik Praw Obywatelskich może być podmiotem postępowania o dział spadku

Rzecznik Praw Obywatelskich może być podmiotem postępowania o dział spadku

Rzecznik Praw Obywatelskich może wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu – w tym także o dział spadku. Przysługują mu w nim takie same prawa jak Prokuratorowi.

Należy zauważyć, że pomimo tego, iż Prokuratorowi i Rzecznikowi Praw Obywatelskich przysługują takie same kompetencje w toczących się postępowaniach, to oba te organy mają zupełnie inne zadania. Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje czynności wszędzie tam, gdzie naruszone są prawa i wolności człowieka i obywatela, które są określone w Konstytucji lub innych aktach prawnych.

Rzecznik zawsze włącza się do toczącego się postępowania, gdzie naruszone są prawa ekonomiczne, majątkowe obywatela. Według Konstytucji prawo własności, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.

W przypadku naruszenia któregoś z wymienionych praw Rzecznik Praw Obywatelskich może włączyć się w postępowanie. Rzecznik Praw Obywatelskich może wytoczyć postępowanie nieprocesowe lub wziąć udział w charakterze uczestnika w już toczącym się postępowaniu.

Kwestią sporną jest fakt, czy do ewentualnego uwzględnienia wniosku Rzecznika o dział spadku niezbędna jest zgoda którejś z osób uprawnionych do spadku. Środowisko prawników jest podzielone w tej kwestii. Jeżeli przyjmiemy, że tak – to owa zgoda powinna być wyrażona w formie oświadczenie o przyjęciu działu spadku.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku. Ma pełną swobodę co do wszczęcia bądź wzięcia udziału w postępowaniu. W swoich działaniach zawsze pozostaje niezawisły, niezależny od innych organów państwowych. Odpowiada jedynie przed Sejmem.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku, ma pełną autonomię.
Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku, ma pełną autonomię.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK