| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Rzecznik Praw Obywatelskich może być podmiotem postępowania o dział spadku

Rzecznik Praw Obywatelskich może być podmiotem postępowania o dział spadku

Rzecznik Praw Obywatelskich może wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu – w tym także o dział spadku. Przysługują mu w nim takie same prawa jak Prokuratorowi.

Należy zauważyć, że pomimo tego, iż Prokuratorowi i Rzecznikowi Praw Obywatelskich przysługują takie same kompetencje w toczących się postępowaniach, to oba te organy mają zupełnie inne zadania. Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje czynności wszędzie tam, gdzie naruszone są prawa i wolności człowieka i obywatela, które są określone w Konstytucji lub innych aktach prawnych.

Rzecznik zawsze włącza się do toczącego się postępowania, gdzie naruszone są prawa ekonomiczne, majątkowe obywatela. Według Konstytucji prawo własności, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.

W przypadku naruszenia któregoś z wymienionych praw Rzecznik Praw Obywatelskich może włączyć się w postępowanie. Rzecznik Praw Obywatelskich może wytoczyć postępowanie nieprocesowe lub wziąć udział w charakterze uczestnika w już toczącym się postępowaniu.

Kwestią sporną jest fakt, czy do ewentualnego uwzględnienia wniosku Rzecznika o dział spadku niezbędna jest zgoda którejś z osób uprawnionych do spadku. Środowisko prawników jest podzielone w tej kwestii. Jeżeli przyjmiemy, że tak – to owa zgoda powinna być wyrażona w formie oświadczenie o przyjęciu działu spadku.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku. Ma pełną swobodę co do wszczęcia bądź wzięcia udziału w postępowaniu. W swoich działaniach zawsze pozostaje niezawisły, niezależny od innych organów państwowych. Odpowiada jedynie przed Sejmem.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »