REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tematy, Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy budujący na wynajem z zarzutami

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty firmom budującym lokale na wynajem. Wątpliwości budzi m.in. sposób informowania o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu.

Odbiór mieszkania lub domu - czy deweloper może odmówić przeniesienia prawa do nieruchomości?

Sytuacja przedstawiona w tytule artykułu nie jest wcale nietypowa. Nie można przecież wykluczyć, że deweloper pomiędzy umową deweloperską, a terminem przeniesienia na nabywcę nieruchomości własności tej nieruchomości dojdzie do przekonania, że bardziej „opłaca” mu się odstąpić od umowy deweloperskiej i sprzedać nieruchomość po wyższej cenie. Jakie prawa przysługują nabywcy, gdy deweloper nie chce przenieść własności mieszkania lub domu?

Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M”

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ostatni krok dzielący właściciela od otrzymania kluczy i podpisania końcowej umowy przenoszącej własność. Co istotne, wymóg jego przeprowadzenia obliguje ustawa deweloperska. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o czynności sprawdzające prawidłowość wykonania lokalu mieszkalnego w pełnej zgodności z umową deweloperską i normami budowlanymi.

Czy deweloperzy będą budować mieszkania dla inwestorów instytucjonalnych?

Czy deweloperzy biorą pod uwagę współpracę z inwestorami instytucjonalnymi, budującymi portfele mieszkań na wynajem? Czy firmy zakładają możliwość pakietowej sprzedaży mieszkań albo realizację całych budynków z lokalami pod wynajem dla funduszy inwestycyjnych, jeśli popyt detaliczny okazałby się słabszy?

REKLAMA

Czy deweloper może narzucić wspólnocie mieszkaniowej zarządcę budynku?

Kupujący mieszkania od deweloperów dość często nie zwracają uwagi na niektóre podpisywane dokumenty oraz ich treść. Trudno się temu dziwić, bo tacy klienci deweloperów myślą głównie o kredycie, urządzeniu nowego „M” oraz przeprowadzce. Niekiedy okazuje się, że klienci firmy deweloperskiej dopiero po pewnym czasie poznają wszystkie dodatkowe warunki transakcji. Jednym z takich warunków może być zarządzanie budynkiem wielorodzinnym przez osobę lub firmę powiązaną z deweloperem. Wspomniana opcja nie zawsze odpowiada mieszkańcom nowego bloku. Przykładowo mogą oni obawiać się, że zarządca „z nadania” nie będzie obiektywny w razie sporu z deweloperem albo ustali wysokie wynagrodzenie za swoje usługi. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość odwołania zarządcy narzuconego wcześniej przez firmę deweloperską. Trzeba jednak sprawdzić w umowie, czy taka zmiana nie będzie miała zaskakujących konsekwencji.

Ceny mieszkań spadną w II połowie 2020 roku

Dynamika spadku sprzedaży mieszkań w drugiej połowie 2020 roku będzie dwucyfrowa - oceniają analitycy. Ich zdaniem, można spodziewać się spadków cen mieszkań, ale nie będą one znaczące. Efektem problemów z finansowaniem może być mniejsza podaż nowych projektów i ograniczenie dywidend.

Jak pandemia wpływa na popyt na nieruchomości?

Wyniki sprzedażowe deweloperów notowanych na giełdzie za I półrocze nie napawają optymizmem. Z analizy raportów spółek wynika, że sprzedaż była średnio o 15 proc. mniejsza, choć w marcu prognozowano spadek nawet o połowę. Nie wszyscy deweloperzy odnotowali załamanie.

Home Invest świętuje i maluje Przyszłość na Woli

Grupa Kapitałowa Home Invest obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności deweloperskiej. Podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia i przedstawia plany na przyszłość. W czerwcu br. miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu – Przyszłość na Woli, który został namalowany na ścianie budynku flagowej inwestycji Apartamenty Okopowa 59A w Warszawie.

REKLAMA

Deweloperzy nie obniżą cen mieszkań z powodu pandemii

Pandemia koronawirusa zatrzymała galopujące ceny mieszkań i nieco ochłodziła rozgrzany rynek mieszkaniowy. Jednak na obniżki i atrakcyjne promocje u deweloperów nie ma co liczyć. Powodem jest m.in. wprowadzenie rekordowo niskich stóp procentowych oraz malejąca podaż nowych mieszkań.

Ile mieszkań w ostatnich miesiącach sprzedali deweloperzy?

Jakie wyniki sprzedaży odnotowały firmy deweloperskie w drugim kwartale 2020 roku? Czy w tym samym okresie 2019 roku popyt był wyższy? O ile?

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w branży deweloperskiej

Wiele firm angażuje się w działania wykraczające poza profesję, w której się specjalizuje, podejmując inicjatywy niosące korzyści dla społeczeństwa i środowiska. Również branża deweloperska coraz częściej uwzględnia potrzeby otoczenia, w którym planuje inwestycję, dbając o samopoczucie przyszłych mieszkańców. CSR staje się obowiązkowym elementem strategii sektora nieruchomości, a jego przedstawiciele wierzą, że mogą być częścią pozytywnych działań

Tarcza antykryzysowa a odstąpienie od umowy deweloperskiej

Ustawodawca, uchwalając ustawę z dnia 31 marca 2020 roku o tzw. Tarczy Antykryzysowej nie odniósł się do sytuacji nabywców mieszkań i umów deweloperskich. Tak samo, w ustawie tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 nie ma propozycji związanych z wprowadzeniem regulacji prawnych odnoszących się do umów zawieranych z deweloperami. Nabywca nieruchomości, którego sytuacja finansowa zmieniła się diametralnie na skutek stanu epidemii wywołanej koronawirusem COVID-19, może skorzystać z przepisów obowiązujących dotychczasowo.

Co, oprócz COVID19, wstrzymuje inwestycje mieszkaniowe

Na rynek trafia ograniczona ilość nowych inwestycji, a oferta mieszkaniowa kurczy się. Dlaczego firmy zmuszone są wstrzymywać debiuty kolejnych projektów? Na jakie przeszkody we wprowadzaniu nowych inwestycji, poza COVID19, wskazują deweloperzy?

Opóźnienie dewelopera: kiedy można odstąpić od umowy?

Deweloperom czasem zdarzają się opóźnienia w budowie mieszkań. Warto dowiedzieć się, kiedy opóźnienie dewelopera uprawnia klienta do odstąpienia od umowy.

Kogo nie ochroni ustawa deweloperska?

Nie wszyscy nabywcy nowych mieszkań korzystają z ochrony gwarantowanej przez ustawę deweloperską. Wyjaśniamy, kto nie może liczyć na taką ochronę.

Przekwalifikowanie gruntu z użytkowania wieczystego we własność – gdzie pojawiają się trudności?

Czy w związku z obowiązywaniem nowych przepisów deweloperzy mają trudności z przekwalifikowaniem gruntów będących w użytkowaniu wieczystym we własność? W jakich lokalizacjach pojawiają się problemy?

Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej?

Niedawno sporo mówiło się o nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wyjaśniamy, dlaczego ten temat od pewnego czasu zupełnie zniknął z mediów.

Cesja praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej bez PCC

Umowne przeniesienie na inną osobę (za zgodą dewelopera) praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Warunkiem nieopodatkowania PCC takiej cesji jest jednak, to by nie miała ona cech żadnej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. w szczególności np. umowy sprzedaży lub zamiany).

W jakiej cenie znajdziemy natańsze mieszkania z rynku pierwotnego?

Ile kosztują najtańsze mieszkania u deweloperów? W jakich inwestycjach je znajdziemy? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Kim jest deweloper?

W związku ze szczegółowym uregulowaniem przez ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwaną również „ustawą deweloperską”, zasad dotyczących pierwotnego rynku nieruchomości rodzi się pytanie kim jest deweloper i jakie szczególne warunki musi spełnić podmiot, aby uzyskać status dewelopera.

Umowa deweloperska: co, kiedy i jak?

Umowa deweloperska zawierana jest wyłącznie z deweloperem przez nabywcę w trakcie prowadzenia przez dewelopera przedsięwzięcia deweloperskiego. Co powinna zawierać umowa deweloperska? Kiedy ma zastosowanie i w jaki sposób chroni prawa nabywcy?

Nowa ustawa deweloperska - jakie zmiany dla konsumentów?

Zabezpieczenie klientów przed upadkiem dewelopera jest celem nowej ustawy deweloperskiej przygotowanej przez UOKiK. Przepisy wprowadzają m.in. instytucję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w ocenie deweloperów

Co o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym sądzą sami deweloperzy? Czy planowane zmiany wpłyną na rynek mieszkaniowy. Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Plany deweloperów na 2019 rok

Co planują deweloperzy? Jakie inwestycje zostaną wprowadzone na rynek w przyszłym roku? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

Segmenty na rynku nieruchomości

Deweloperzy dzielą klientów na kilka grup i starają się budować biorąc pod uwagę ten podział. Poszczególne nieruchomości są skierowane do odpowiednich kategorii.

Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania

Mieszkań powstaje coraz więcej i są one coraz mniejsze. W stolicy przeciętna powierzchnia lokali mieszkalnych obniżyła się z 77,37 mkw. w roku 2006 do 63,06 mkw. w roku 2017.

Ustawa przekształcająca użytkowanie wieczyste we własność a budowa mieszkań

Czy nowe przepisy przekształcające użytkowanie wieczyste we własność będą miały wpływ na działalność deweloperów? Prezentujemy sondę serwisu dompress.pl.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność a nowe opłaty dla deweloperów od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Co to oznacza dla deweloperów?

Czy dłużej czekamy na mieszkania?

Czy budowa mieszkań trwa dłużej? Co wpływa na długość procesu inwestycyjnego? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Gdzie znajdziemy mieszkania w ukończonych inwestycjach?

Jakie mieszkania kupimy w ukończonych osiedlach? Gdzie nabywcy mogą liczyć na promocyjne ceny?

Jakie mieszkania wyprzedają się najszybciej?

Na jakie mieszkania deweloperzy mają najwięcej chętnych? Jakie kwoty najczęściej przeznaczamy na zakup M?

Czy sprzedaż mieszkań spada?

Czy pobyt na nowe mieszkania słabnie? Jak sytuację na rynku mieszkań oceniają deweloperzy?

Zmiany infrastruktury w obrębie nowych osiedli - jak to wygląda w praktyce?

Czy standardowa jest sytuacja, w której deweloper realizujący projekt mieszkaniowy partycypuje w budowie infrastruktury w pobliżu swoich inwestycji? Jakie zmiany infrastrukturalne wprowadzają deweloperzy

Otwarte czy zamknięte - jakich osiedli powstaje więcej?

Czy powstaje więcej osiedli otwartych, czy zamkniętych? Od czego zależy to, czy osiedle będzie zamknięte?

Zamknięte rachunki powiernicze a ceny mieszkań

Jak zamknięte rachunki powiernicze wpłyną na ceny mieszkań? Czy w związku ze zmianami w ustawie deweloperskiej nabywców czekają podwyżki cen mieszkań?

Wiarygodność dewelopera - jak ją sprawdzić?

Na rynku pierwotnym nieruchomości panuje znakomita koniunktura. Statystki dowodzą, że deweloperzy biją rekordy w budowie i sprzedaży nieruchomości. W tym szalonym okresie należy jednak pamiętać o konieczności sprawdzenia wiarygodności dewelopera przed zakupem wymarzonego m4.

O ile wzrosły ceny działek pod budowę mieszkań?

Czy znalezienie działek pod budowę mieszkań jest coraz trudniejsze? Jak sytuacja na rynku gruntów przekłada się na ceny mieszkań?

Nowe mieszkania mogą zdrożeć o kilkanaście procent

Wśród ekspertów panuje niemal absolutne przekonanie, że ceny mieszkań deweloperskich ulegną istotnej zwyżce w najbliższych miesiącach. Specjaliści prognozują, że podwyżka może wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent w skali roku.

Ulga mieszkaniowa w PIT 2018 - korzystne dla podatników wyroki NSA

Czy do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w PIT (tj. uniknięcia podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości dzięki wydaniu pieniędzy na "własne cele mieszkaniowe") wystarczy zawarcie umowy deweloperskiej i wydanie pieniędzy w ciągu dwóch lat? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażonym w wyrokach z 2018 roku wystarczy spełnić te warunki - bez konieczności formalnego nabycia własności mieszkania. Jednak warszawski WSA wciąż żąda podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania.

Popyt na nowe mieszkania w 2018 r. nie słabnie

Produkcja mieszkań nigdy nie była tak duża. Polacy w 2018 r. chętnie kupują nowe lokale pomimo wzrostu cen.

Sprzedaż mieszkań przez deweloperów w pierwszym kwartale 2018 r.

Dompress.pl zaprezentował sondę, dotyczącą wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów w pierwszym kwartale 2018 r. Kto sprzedał więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2017 r.?

Sprzedaż mieszkań w pierwszych miesiącach 2018 r.

Jak deweloperzy oceniają sprzedaż mieszkań na początku 2018 r.? Czy dobra sytuacja gospodarcza wpływa na ilość transakcji na rynku mieszkaniowym?

2017 rok był rekordowy dla deweloperów

Dane GUS potwierdzają oczekiwania ekspertów: 2017 rok był rekordowym na rynku mieszkaniowym. Mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, w której firmy budujące mieszkania jeszcze nigdy nie budowały, nie sprzedawały ani nie planowały tak wielu mieszkań co teraz.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest umową zawieraną pomiędzy nabywcą nieruchomości a deweloperem, a jej szczegółowa definicja znajduje się w Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r., zwaną również ustawą deweloperską. Ustawa ta ma na celu wzmocnienie i ochronę pozycji nabywcy nieruchomości w sytuacji zawierania umowy z deweloperem. Nakłada ona na deweloperów wiele obowiązków przed zawarciem umowy z nabywcą i gwarantuje nabywcy dodatkowe środki ochrony, co ma za zadanie znacząco zmniejszyć ryzyko nadużyć ze strony deweloperów.

Dobra passa na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy biją kolejne rekordy

Już od pewnego czasu deweloperzy informują o znakomitych wynikach w branży. Nigdy wcześniej nie rozpoczęto tak wielu budów i nie wydano tak wielu pozwoleń na realizację następnych. Czy wobec tego rynek pierwotny poradzi sobie z rekordowo wysoką podażą mieszkań?

Czy można odstąpić od umowy, gdy zmienia się powierzchnia mieszkania?

Klauzula, która pozwala konsumentowi na odstąpienie od umowy, gdy cena ulegnie zwiększeniu wskutek zmiany powierzchni lokalu, balkonu logii, tarasu czy ogródka, jest korzystna dla konsumenta. Dlatego gdyby została uznana za abuzywną i wyeliminowana z umowy, to konsument zostałby pozbawiony możliwości skorzystania z umownego prawa odstąpienia, a pozostałyby mu jedynie regulacje wynikające z ogólnych norm, które mogą być dla niego mniej korzystne.

Odstąpienie od umowy przedwstępnej z powodu wad projektowych

Czy deweloper ma możliwość skutecznej obrony przed odstąpieniem od umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego z powodu rażącego naruszenia zasad przez projektanta? Kto ponosi odpowiedzialność za błędy projektanta budynku?

Jak kupować mieszkanie przez Internet?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, za pośrednictwem którego coraz częściej dokonujemy zakupów. Także w przypadku zakupu mieszkania, wiele osób wybiera właśnie Internet. Podpowiadamy, czym się kierować szukając własnego mieszkania w sieci.

Zyski deweloperów robią wrażenie

Deweloperzy w końcu odczuli boom sprzedażowy mieszkań z roku 2013. Rekordowymi zyskami cieszą się deweloperzy i akcjonariusze.

Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych

Brak zakazu ustanawiania odrębnej własności lokalu w budynkach wybudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste

REKLAMA