reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Kim jest deweloper?

Kim jest deweloper?

W związku ze szczegółowym uregulowaniem przez ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwaną również „ustawą deweloperską”, zasad dotyczących pierwotnego rynku nieruchomości rodzi się pytanie kim jest deweloper i jakie szczególne warunki musi spełnić podmiot, aby uzyskać status dewelopera.

Ustawa deweloperska definiuje osobę dewelopera w sposób dość lakoniczny odsyłając do definicji przedsiębiorcy uregulowanej w Kodeksie cywilnym, który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i przeniesienia tego prawa na nabywcę.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której szczególne przepisy przyznają zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

W związku z powyższym uznać należy, że deweloperem jest każdy przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi działalność deweloperską. Nie ma przy tym znaczenia w jakiej formie działalność ta jest prowadzona. W związku z powyższym może to być osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wspólnicy spółki cywilnej, w przypadku prowadzenia przez nich działalności deweloperskiej (spółka cywilna jako taka nie jest osobą prawną ani jednostką organizacyjną w rozumieniu art. 331 k.c.), spółki osobowe, spółki kapitałowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przy czym te ostatnie tylko w przypadku, gdy nabywcą jest osoba nie będąca członkiem spółdzielni, a także nowoutworzona spółka celowa niezależnie od formy.

Pewnego rodzaju problem może sprawiać jednoznaczna identyfikacja dewelopera będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w przypadku prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego na nieruchomości, która nie stanowi wyłącznej własności dewelopera lub w stosunku do której deweloper nie jest jedynym użytkownikiem wieczystym. W takich przypadkach status dewelopera nie rozciąga się na współwłaściciela nieruchomości, deweloperem jest wyłącznie osoba prowadząca działalność deweloperską. Rola współwłaściciela nieruchomości w takich przypadkach ogranicza się wyłącznie do wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości.

Działalność deweloperska

Określenie czynności definiujące dewelopera opisane przez ustawodawcę jest nieprecyzyjne, gdyż sugeruje ono zamknięty katalog czynności, jakie deweloper może wykonać, ograniczając się jedynie do ustanowienia i przeniesienia prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na nabywcę. Nierzadko zdarza się, że deweloper nie ustanawia prawa własności, lecz jedynie przenosi prawo własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku wzniesionego na użytkowanym gruncie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama