REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tematy, Paliwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są zalety i wady paliw alternatywnych?

W przypadku napędu pojazdów, pod pojęciem paliw alternatywnego rozumiemy wszystkie substancje ciekłe lub gazowe, zastępujące tradycyjne produkty ropopochodne, takie jak benzyny i oleje napędowe.

Na jakie rodzaje paliw może jeździć samochód?

Od czasu, gdy ceny ropy naftowej zaczęły lawinowo rosnąć, użytkownicy samochodów a także domorośli wynalazcy oraz poważne laboratoria naukowo-badawcze głowią się, jak obniżyć koszty eksploatacji pojazdów. Jednym z prostszych rozwiązań stało się przejście z paliw płynnych na gazowe.

Nissan Primera P10/P11: wymiana filtra paliwa

Regularna wymiana filtru paliwa jest bardzo ważna przy eksploatacji każdego auta. W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo wymienić filtr paliwa w Nissanie Primera P10/P11 z silnikiem 1.6 i 2.0.

Mazda 323 IV: kontrola wtryskiwaczy

Jak ważny jest stan wtryskiwaczy nie trzeba nikomu tłumaczyć. W artykule tym pokażemy jak samemu skontrolować wtryskiwacze w Maździe 323. Cała operacja nie jest trudna i warto przeprowadzić ją samemu.

REKLAMA

Mazda 323 IV: wymiana pompy paliwa

Uszkodzona pompa paliwa wymaga natychmiastowej wymiany, jeżeli poruszamy się autem regularnie. W poradniku tym dowiesz się jak samemu wymienić pompę paliwa.

Mazda 323 IV: kontrola pompy paliwa

Sprawna pompa paliwa pozwoli nam podróżować bez zbędnych przestojów. W poradniku tym znajdziesz informację jak sprawdzić pompę paliwa w Mazdzie 323 IV-tej generacji.

Optima: nowa sieć tanich stacji LOTOS

Na XVIII Międzynarodowych Targach Stacja Paliw 2011 przedstawiono nową sieć ekonomicznych stacji Lotos OPTIMA. Paliwo będzie tam tańsze nawet o 8 groszy na litrze dzięki zmniejszeniu kosztów operacyjnych i inwestycyjnych.

Czy można zatankować więcej niż wynosi pojemność baku?

Zdarzyło Ci się zatankować do baku więcej niż ma on pojemności? To wcale nie musi oznaczać, że dystrybutor na stacji benzynowej kłamie i ktoś próbuje nas naciągnąć. Teoretycznie i praktycznie możliwe jest zatankowanie więcej niż bak ma pojemności.

REKLAMA

Więcej biopaliwa w biopaliwie?

Już wkrótce wlejemy do baku paliwo o zwiększonej do 7% ilości biokomponentów, o czym będziemy musieli zostać poinformowani przez właścicieli stacji. Limit został zwiększony z dotychczasowych 5%.

FSI

FSI, czyli Fuel Stratified Injection – to technika zasilania benzyną wykorzystywana w silnikach benzynowych, którą opracował koncern Volkswagena.

FSI

FSI, czyli Fuel Stratified Injection – to technika zasilania benzyną wykorzystywana w silnikach benzynowych, którą opracował koncern Volkswagena.

MPI

MPI to wielopunktowy wtrysk paliwa. Wielopunktowy wtrysk jest jednym ze stosowanych współcześnie sposobów dostarczenia paliwa do silnika spalinowego.

MPI

MPI to wielopunktowy wtrysk paliwa. Wielopunktowy wtrysk jest jednym ze stosowanych współcześnie sposobów dostarczenia paliwa do silnika spalinowego.

EGR

EGR - czyli Exhaust Gas Recirculation - zawór recyrkulacji spalin

EGR

EGR - czyli Exhaust Gas Recirculation - zawór recyrkulacji spalin

Paliwa: cena w górę, jakość w dół

Według raportu Inspekcji Handlowej znacznie spadła jakość paliwa, jeszcze rok wcześniej było dużo lepiej. Za wygórowane ceny karmimy auta trucizną...

Jakie paliwo stosować w pojazdach zabytkowych?

Silniki większości pojazdów produkowanych w krajach europejskich przed pół wiekiem i wcześniej, były dostosowane do paliw o innych właściwościach, niż stosowane obecnie. Dotyczy to głównie silników z zapłonem iskrowym.

Jakie są przyczyny nagle pojawiającego się nadmiernego zużycia paliwa?

Nie ma chyba kierowcy, który choć raz nie zauważył, że jego samochód zaczyna nagle, z nieznanego powodu, zużywać dużo więcej paliwa niż dotychczas. Zjawisko to, pomijając wycieki z nieszczelnego układu paliwowego, może mieć wiele przyczyn.

Jak znaleźć przyczynę trudności w uruchomieniu zimnego silnika?

Jak zły sen prześladuje wielu kierowców myśl o tym, że silnik w ich oldtimerze nie da się uruchomić, gdy wystygnie podczas dłuższego postoju, zwłaszcza na mrozie.

UOKiK: benzyna i LPG coraz gorszej jakości

Badania paliw, jakie przeprowadziła Inspekcja Handlowa w 2010 r. pokazują, iż pogorszyła się jakość paliw płynnych. Najgorzej jest pod tym względem w województwie kujawsko-pomorskim - czytamy w raporcie, jaki pojawił się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak badać zmiany zużycia paliwa po przeprowadzeniu różnego rodzaju regulacji gaźnika i zapłonu?

Aby sprawdzić, czy naprawy i regulacje zapłonu, gaźnika lub wtryskiwaczy przyniosły spodziewane efekty w postaci oszczędności paliwa, wcale nie trzeba czekać, aż wypali się całe paliwo ze zbiornika. Można zastosować zbiornik zastępczy o bardzo małej pojemności.

Alfa Romeo 156: demontaż pompy paliwa

Kiedy stwierdzimy, że nasza pompa paliwa wymaga wymiany, należy jak najszybciej do tego przystąpić. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie i szybko wyjąć pompę paliwa.

Stacje benzynowe bez alkoholu?

Posłowie i senatorowie szykują ustawę, która amatorom mocnych trunków nie przypadnie do gustu. Projektodawcy chcą wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu m.in. na stacjach benzynowych.

Akcyza

Akcyza jest podatkiem stanowiącym, obok podatku dochodowego, główne źródło dochodu budżetu państwa. Jest ona nakładana na wybrane produkty konsumpcyjne.

Co robić gdy zabraknie paliwa? Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

Trudno nie zauważyć kontrolki informującej nas, że kończy się paliwo. Wielu kierowców po prostu ją ignoruje, bo „rezerwa wystarczy przecież na dojechanie”. Czasem jednak nie wystarczy i auto stanie w drodze. Czy to może być przyczyną awarii?

Czy warto stosować dodatki do paliwa?

Na stacjach benzynowych, w marketach motoryzacyjnych, ale i w internecie znajdziemy dziesiątki, jak nie setki, preparatów „uszlachetniających” paliwo. Ich wytwórcy obiecują, że specyfiki usuwają szkodliwe osady, zakonserwują elementy ruchome, a nawet usuną wodę. Ale czy w przypadku każdego silnika wolno je stosować?

Co daje benzyna E98? Czy warto ją wlewać do baku?

Benzyna 98-oktanowa jest często nawet o złotówkę droższa niż popularna 95. Co daje jej tankowanie? Czy nasze auto będzie miało lepsze osiągi, spadnie spalanie? A może to tylko bezsensowne wydawanie pieniędzy?

Stacje benzynowe sprzedają coraz lepsze paliwa


Z raportu UOKiK wynika, że stacje benzynowe w Polsce sprzedają coraz lepsze paliwa. Według kontrolerów Inspekcji Handlowej benzynę i olej napędowy nie spełniające norm sprzedaje co 22 stacja.

Jak zmieniać biegi, żeby zaoszczędzić na paliwie?

Zmieniaj bieg na wyższy tak wcześnie, jak to możliwe i bezpieczne dla silnika – to jedna z głównych zasad ekojazdy. W praktyce oznacza to, że jednostkę napędową należy rozkręcać do 2500 obr./min w przypadku silnika benzynowego lub 2000 obr./min w dieslu. To optymalny moment na zmianę biegu.

Fiat Panda II: jak wymienić pompę paliwa. Poradnik


W poradniku tym zaprezentujemy jak szybko i poprawnie wymienić pompę paliwa w Pandzie II. Cała operacja wymiany pompy paliwa nie jest trudna i poradzimy sobie z nią bez żadnych problemów.

Kierowcy utrzymują budżet państwa


Z obliczeń Dziennika Gazety Prawnej wynika, że kierowcy w 2010 roku zasilili państwową kasę o 50 mld złotych. Gdyby wpływy z samej akcyzy paliwowej przeznaczano na budowę nowych dróg, w ciągu ostatniej dekady mogłaby powstać 7 tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych.

Orlen i Lotos w porozumieniu wycofały benzynę U-95 - orzekł sąd

Zakończenie produkcji uniwersalnej benzyny U-95 na podstawie niedozwolonego porozumienia zarzucił Orlenowi i Lotosowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zarzuty te potwierdził ostatecznie sąd.

Daewoo Lanos: czyszczenie wtryskiwaczy – opis krok po kroku


Dobre wyczyszczenie wtryskiwaczy, pozwoli nam uniknąć konieczności ich wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować i wyczyścić wtryskiwacze w Daewoo Lanosie.

Daewoo Lanos: wymiana pompy paliwa. Poradnik

Konieczność wymiany pompy paliwa nie musi oznaczać wizyty w warsztacie. W poradniku tym przedstawiamy opis krok po kroku, jak samodzielnie wymienić pompę paliwa w Daewoo Lanos.

Hyundai Pony: regeneracja mechanicznej pompy paliwa. Poradnik

W poradniku tym, zaprezentujemy jedną z najtańszych metod regeneracji mechanicznej pompy paliwa. Oto opis jak krok po kroku, przeprowadzić taką naprawę w Hyundaiu Pony.

Fiat Uno: jak wymienić czujnik poziomu paliwa? Poradnik

Nagły spadek poziomu paliwa w Fiacie Uno z silnikiem Diesla może wskazywać na uszkodzony czujnik poziomu paliwa. W poradniku tym pokażemy, jak wymienić czujnik poziomu paliwa w Fiacie Uno.

Daewoo Matiz: jak wymienić filtr paliwa? Poradnik

Regularna wymiana filtra paliwa sprawia, że do silnika docierać będzie zawsze czysta benzyna. Wymiana nie jest trudna i można ją przeprowadzić samemu. Poniżej znajduje się opis wymiany filtra paliwa w Daewoo Matizie.

Daewoo Matiz: problemy z wtryskiwaczami. Poradnik


Awaria wtryskiwaczy może poważnie obciążyć budżet każdego kierowcy. W poradniku tym pokażemy, jak uporać się z problemem z wtryskiwaczami w Daewoo Matizie.

Daewoo Tico: jak wymienić pompę paliwa? Poradnik


Wymiana pompy paliwa w Daewoo Tico nie jest trudna. Można sobie z tym, nie posiadając dużych umiejętności technicznych. Oto opis jak krok po kroku wykonać wymianę pompy paliwa w Daewoo Tico.

Daewoo Nexia: jak wymienić pompę paliwa? Poradnik

Pompa paliwa, jest bardzo ważnym elementem w każdym samochodzie. W wielu przypadkach, uszkodzona pompa wymaga wymiany. Poradnik ten, opisuje w jaki sposób wymontować ten podzespół w Daewoo Nexii.

Przewody paliwowe

Spośród różnych elementów samochodu, mających istotny wpływ zarówno na jego eksploatację bez przykrych niespodzianek, jak i na bezpieczeństwo, przewody paliwowe zajmują jedno z czołowych miejsc.

Przewody paliwowe

Spośród różnych elementów samochodu, mających istotny wpływ zarówno na jego eksploatację bez przykrych niespodzianek, jak i na bezpieczeństwo, przewody paliwowe zajmują jedno z czołowych miejsc.

Zmiana składu oleju napędowego i benzyny w połowie 2011 roku


W połowie 2011 roku mają wejść w życie nowe przepisy umożliwiające producentom paliw dodawanie większej ilości biokomponentów. Obecnie zawartość biododatku wynosi 5%, a za kilka miesięcy wartość to może wzrosnąć do 7%.

Paliwa do samochodów zabytkowych. Porada

Naturalną konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. Oto, jakie paliwa powinno stosować się do samochodów zabytkowych.

Jak działa system BlueTec?

Głównymi szkodliwymi składnikami spalin silników z zapłonem samoczynnym są cząstki stałe oraz tlenki azotu NOX. Ciekawy sposób na zmniejszenie emisji tego drugiego składnika znalazł Mercedes-Benz.

Jak działa przepływomierz?


Pomiar ilości pobieranego przez silnik powietrza ma ogromne znaczenie dla doboru odpowiedniej dawki paliwa. We współczesnych silnikach spalinowych tę odpowiedzialną rolę spełnia czujnik przepływu, zwany przepływomierzem.

Czym różni się paliwo zimowe od letniego? Poradnik eksperta

Niskie, zimowe temperatury stawiają podwyższone wymagania wielu materiałom eksploatacyjnym, stosowanym w samochodach. By silnik pracował w jak najbardziej optymalnych warunkach, w okresie zimowym stosowane jest specjalne paliwo.

Jak działa instalacja gazowa pierwszej generacji?

Najmniej zaawansowane technicznie i najprostsze konstrukcyjnie są mieszalnikowe układy zasilania LPG pierwszej generacji. Obecnie są one instalowane bardzo rzadko, ponieważ nadają się one jedynie do zasilania silników gaźnikowych.

Podgrzewacze paliwa

Podgrzewacz paliwa to urządzenie, które podwyższa temperaturę paliwa w celu zmniejszenia jego gęstości i ułatwieniu pracy wtryskiwaczom.

Podgrzewacze paliwa

Podgrzewacz paliwa to urządzenie, które podwyższa temperaturę paliwa w celu zmniejszenia jego gęstości i ułatwieniu pracy wtryskiwaczom.

REKLAMA