Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Akcyza jest podatkiem stanowiącym, obok podatku dochodowego, główne źródło dochodu budżetu państwa. Jest ona nakładana na wybrane produkty konsumpcyjne.

Zobacz serwis: Podatki

Jej nałożenie ma na celu ograniczenie kupowania produktów szkodliwych dla zdrowia lub łatwo wyczerpywalnych, jednak przede wszystkim chodzi o wpływy do Skarbu Państwa.

Wyroby akcyzowe

Do wyrobów akcyzowych zaliczamy wyroby energetyczne – napędowe lub grzewcze, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. W prawodawstwie polskim do 28.02 2009 r. akcyzą objęte były niektóre rodzaje kosmetyków. Nadal płacona jest akcyza na samochody osobowe przed pierwszą rejestracją.

Przedmiot opodatkowania

Opodatkowana podatkiem akcyzowym jest produkcja, wprowadzanie do składów podatkowych, import oraz nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych.

Płatność akcyzy

Akcyza jest podatkiem pośrednim doliczanym do określonych produktów. Stawki akcyzy wyraża się w różny sposób wobec różnych produktów. W przypadku energii elektrycznej, paliwa i alkoholu podatek ten jest wyrażony w kwocie na jednostkę wyrobu. Przy wyrobach tytoniowych akcyza jest naliczana jako pewien procent maksymalnej ceny detalicznej, a przy tak zwanych wyrobach niezharmonizowanych naliczana jest jako procent ceny wyrobu.

Banderola

Banderola jest to papierowa opaska umieszczana na wyrobach zarówno zagranicznych jak i krajowych, poświadczająca o fakcie zapłacenia przez producenta lub importera towaru podatku akcyzowego. Banderole są umieszczane na wyrobach alkoholowych (z wyłączeniem wina) oraz tytoniowych.

Zobacz serwis: Urząd skarbowy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA