| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

W wyżej przedstawionym przykładzie poszkodowany doznał szkody na osobie. Została wskazana odpowiedzialność pracodawcy. Pracownik BHP stwierdził: „niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku przestrzegania oraz zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków dotyczących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku wykonywanych czynności.” Mając taki zapis w protokole, poszkodowany może dochodzić swoich praw odszkodowawczych z ubezpieczalni, w której pracodawca ma zawartą umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W omawianym przypadku poszkodowany doznał licznych obrażeń wewnętrznych, skręcenia kręgosłupa, zmiażdżenia ręki oraz nogi. Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do roszczenia odszkodowania z tytułu:

  • zadośćuczynienia za straty fizyczne oraz psychiczne;
  • zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji;
  • zwrot kosztów opieki;
  • utracone dochody;
  • renta z tytułu niezdolności do pracy;
  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb.

Na podstawie przedstawionej sytuacji postaram się przybliżyć tematykę wyżej wymienionych roszczeń. Mianowicie wszystkie wskazane roszczenia można ze sobą łączyć. W związku z tym, iż do zdarzenia doszło dnia 19.01.2013 roku poszkodowany musi poczekać do zakończenia leczenia oraz decyzji z ZUS-u. Dopiero po otrzymaniu takowych informacji będzie można dochodzić roszczeń z polisy OC pracodawcy.

Zobacz również: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - WZÓR PISMA

W związku z tym, iż poszkodowany doznał ciężkich obrażeń fizycznych, może on ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zadośćuczynienia za straty fizyczne oraz psychiczne. Tego typu świadczenie przysługuje poszkodowanemu, który doznał uszkodzenia ciała, został wywołany rozstrój jego zdrowia. Zadośćuczynienie dotyczy sfery poniesionych strat fizycznych, ale również i psychicznych. Każdy wypadek niesie za sobą uszczerbek na psychice poszkodowanego. W tym przypadku poszkodowany stracił nogę. Stał się kaleką. Dlatego też przy roszczeniu z tytułu zadośćuczynienia ważne jest uwzględnienie ewentualnych problemów psychicznych, które wystąpiły po doznaniu szkody. Zadośćuczynienie jest świadczeniem: osobistym, pieniężnym. Wypłacane jest jednorazowo osobie poszkodowanej.  Jest to forma rekompensaty za poniesioną w wypadku szkodę niemajątkową. Zadośćuczynienie to kwota, która powinna wynagrodzić poszkodowanemu doznany ból oraz cierpienie fizyczne, jak i psychiczne. Kwota możliwa do uzyskania takiego świadczenia uzależniona jest od poniesionego uszczerbku psychicznego i fizycznego przez osobę poszkodowaną.

Polecamy serwis: Odszkodowania

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »