| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

W wyżej przedstawionym przykładzie poszkodowany doznał szkody na osobie. Została wskazana odpowiedzialność pracodawcy. Pracownik BHP stwierdził: „niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku przestrzegania oraz zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków dotyczących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku wykonywanych czynności.” Mając taki zapis w protokole, poszkodowany może dochodzić swoich praw odszkodowawczych z ubezpieczalni, w której pracodawca ma zawartą umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W omawianym przypadku poszkodowany doznał licznych obrażeń wewnętrznych, skręcenia kręgosłupa, zmiażdżenia ręki oraz nogi. Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do roszczenia odszkodowania z tytułu:

  • zadośćuczynienia za straty fizyczne oraz psychiczne;
  • zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji;
  • zwrot kosztów opieki;
  • utracone dochody;
  • renta z tytułu niezdolności do pracy;
  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb.

Na podstawie przedstawionej sytuacji postaram się przybliżyć tematykę wyżej wymienionych roszczeń. Mianowicie wszystkie wskazane roszczenia można ze sobą łączyć. W związku z tym, iż do zdarzenia doszło dnia 19.01.2013 roku poszkodowany musi poczekać do zakończenia leczenia oraz decyzji z ZUS-u. Dopiero po otrzymaniu takowych informacji będzie można dochodzić roszczeń z polisy OC pracodawcy.

Zobacz również: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - WZÓR PISMA

W związku z tym, iż poszkodowany doznał ciężkich obrażeń fizycznych, może on ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zadośćuczynienia za straty fizyczne oraz psychiczne. Tego typu świadczenie przysługuje poszkodowanemu, który doznał uszkodzenia ciała, został wywołany rozstrój jego zdrowia. Zadośćuczynienie dotyczy sfery poniesionych strat fizycznych, ale również i psychicznych. Każdy wypadek niesie za sobą uszczerbek na psychice poszkodowanego. W tym przypadku poszkodowany stracił nogę. Stał się kaleką. Dlatego też przy roszczeniu z tytułu zadośćuczynienia ważne jest uwzględnienie ewentualnych problemów psychicznych, które wystąpiły po doznaniu szkody. Zadośćuczynienie jest świadczeniem: osobistym, pieniężnym. Wypłacane jest jednorazowo osobie poszkodowanej.  Jest to forma rekompensaty za poniesioną w wypadku szkodę niemajątkową. Zadośćuczynienie to kwota, która powinna wynagrodzić poszkodowanemu doznany ból oraz cierpienie fizyczne, jak i psychiczne. Kwota możliwa do uzyskania takiego świadczenia uzależniona jest od poniesionego uszczerbku psychicznego i fizycznego przez osobę poszkodowaną.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Czytaj także

Ekspert:

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie odszkodowanie za wypadek w fabryce./ fot. Fotolia
Jakie odszkodowanie za wypadek w fabryce./ fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK