REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Omega Kancelarie Prawne - ogólnopolska sieć kancelarii prawnych
Odszkodowanie za wypadek w pracy./ Fot. Fotolia
Odszkodowanie za wypadek w pracy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania za wypadek w pracy, gdy świadczenie z ZUS-u nie pokryje wszystkich kosztów leczenia poszkodowanego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze?

Kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w pracy?

Każdy, podczas wykonywania pracy, może ulec wypadkowi. Pracodawca ma obowiązek odprowadzania składek dla pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Ze składek tych w razie wypadku podczas wykonywania obowiązków służbowych, wypłacane jest nam odszkodowanie.

REKLAMA

Obowiązek płacenia ubezpieczenia wypadkowego, jaki nakłada na przedsiębiorców ustawa, sprawia, iż pracownik, który uległ wypadkowi w trakcie pracy, ma zagwarantowane odszkodowanie. Może jednak zdarzyć się sytuacja, iż świadczenie z ZUS-u nie pokryje wszystkich kosztów leczenia poszkodowanego pracownika. Wówczas może on domagać się odszkodowania od pracodawcy.

Kiedy przysługuje odszkodowanie od pracodawcy?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, pracownik, który w wyniku wypadku w pracy, doznał uszczerbku na zdrowiu lub rozstrojenia zdrowia, ma prawo ubiegać się o świadczenie pieniężne od pracodawcy w celu wyrównania doznanej szkody, której Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całości nie pokrył. Odpowiedzialność pracodawcy ma bowiem charakter uzupełniający i z żądaniem odszkodowania możemy wystąpić do niego dopiero gdy uzyskamy świadczenie z ZUS-u.

Jeżeli pracodawca ponosi winę za wypadek swojego pracownika, musi pokryć koszty jego leczenia, a w przypadku gdy stał się on inwalidą wypłacić musi sumę, która umożliwi mu przekwalifikowanie się do innego zawodu.

Jeżeli pracodawca nie miał wykupionej polisy ubezpieczeniowej, należne pracownikowi odszkodowanie zobowiązany jest on wypłacić z majątku własnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - WZÓR PISMA

Jak powinien zachować się pracownik?

Gdy pracownik zdecyduje się, by ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy za doznane szkody, musi czekać na rozpoznanie roszczeń na podstawie przepisów ustawy wypadkowej.

REKLAMA

Istotne znaczenie będą miały zapisy w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (tzw. Protokół BHP) - który powinien zostać sporządzony po zgłoszeniu wypadku przy pracy pracodawcy. Jeśli poszkodowany pracownik nie zgadza się z zapisami protokołu może złożyć do nich zastrzeżenia, które powinny zostać do protokołu załączone. Powinien także udowodnić, iż pracodawca ponosi odpowiedzialność za wypadek.

Samo potwierdzenie zaistniałego wypadku nie jest wystarczającym dowodem. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami to właśnie poszkodowany powinien wykazać, iż poniósł szkodę zdrowotną oraz udowodnić związek przyczynowo skutkowy pomiędzy powstaniem tejże szkody a wypadkiem, który miał miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych. Na niekorzyść pracodawcy uznane będą wszelkie zaniedbania związanie z nieprzestrzeganiem przepisów BHP, które wykaże poszkodowany. Jakiś czas temu doszło do wypadku w wyniku którego pracownik poniósł śmierć. Osoba zatrudniona w sklepie mięsnym nie otrzymała od pracodawcy specjalnego, metalowego fartucha chroniącego klatkę piersiową. Podczas krojenia mięsa, nóż wypadł pracownikowi tak niefortunnie, że wbił się w serce. Pracownik zmarł na miejscu.

„Pracodawca ma obowiązek dopilnować aby miejsce pracy, pomieszczenia w budynku oraz wszelkie narzędzia wykorzystywane w pracy spełniały wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa, w tym zasady BHP” – mówi Magdalena Sopyła-Rostek, Dyrektor ds. Likwidacji Szkód z Omega Kancelarie Prawne. Dodatkowo Pracodawca odpowiedzialny jest za właściwe przeszkolenie pracowników.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo pracy

Co w wypadku gdy winę za wypadek ponosi pracownik?

Gdy wypadek jest spowodowany wyłącznie nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa przez pracownika, poszkodowanemu nie przysługuje odszkodowanie z funduszu wypadkowego.

Zgodnie z prawem świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują pracownikowi, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było naruszenie przez niego przepisów dot. ochrony życia i zdrowia wskutek zaniedbań. Jeśli jednak pracownikowi nie przysługuje świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego na skutek jego wyłącznej winy, nadal ma on prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80%. Winę pracownika trzeba jednak wykazać poprzez przedstawienie konkretnych dowodów.

Aby uznać, że winę całkowitą ponosi poszkodowany należy dokładnie przeanalizować całe zdarzenie. Tak wiec poza zachowaniem pracownika trzeba wziąć pod uwagę również okoliczności zdarzenia jak np.: zachowanie innych uczestników wypadku. W przypadku, gdy za wypadek częściową winę ponosi pracownik, wówczas pracodawca zobowiązany jest do tego, aby wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie za wypadek. Sprawca nie musi również naprawiać szkody.

Zobacz także: Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza?

Jak ustalić okoliczności wypadku?

Kodeks pracy zawiera wszelkie przepisy, które określają, jak należy ustalić okoliczności i przyczyny wypadku. Zgodnie z prawem, zaraz po tym jak pracodawca otrzyma informację o wypadku, zobowiązany jest do tego, aby powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem będzie ustalenie przyczyn wypadku oraz czy wypadek pozostaje w związku z pracą. Gdy informacje te zostaną ustalone, w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, zespół sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Jeżeli ustalenie przyczyn wypadku nie jest możliwe w terminie 14 dni, wówczas należy podać w protokole przyczynę opóźnienia oraz uzasadnienie. Do protokołu głównego dołącza się protokoły z przesłuchań poszkodowanego i świadków, a także wszelkie materiały, dokumenty a także opinie lekarskie oraz opinie specjalistów. Cały dokument udostępniany jest poszkodowanemu pracownikowi, aby ten mógł zapoznać się z jego treścią. Jeżeli nie zgadza się on z tym co zostało w nim zawarte ma możliwość wniesienia do niego uwag i zastrzeżeń.

Polecamy serwis: Praca

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA