| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Odsetki przy umowie pożyczki

Odsetki przy umowie pożyczki

Pożyczyłem pieniądze, zgodnie z zawartą umową będę otrzymywać odsetki w wysokości 40% w skali roku. Ostatnio jednak dowiedziałem się, że pobieranie tak wysokich odsetek jest niezgodne z prawem. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić czy umowa pożyczki jest nieważna?

Odsetki maksymalne

Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa pożyczki może być oprocentowana. Strony mogą ustalić wysokość oprocentowania, nie powinna ona jednak przekroczyć wysokości odsetek maksymalnych. Przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący, co oznacza iż nie może być on zmieniony mocą porozumienia stron.

Odsetki maksymalne wynoszą obecnie 22 % ( od dnia 26.02.2009r.). Nie jest to wielkość stała, zależna jest bowiem od ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej wysokości stopy kredytu lombardowego (obecnie 5,5%), po której Narodowy Bank Polski udziela kredytu refinansowego bankom komercyjnym.

Według kodeksu cywilnego odsetki maksymalne wynoszą czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.

POBIERZ WZORY: Umowy w finansach

Konsekwencje błędu w umowie

Ustawodawca nie wprowadził jednakże sankcji nieważności dla umów pożyczki zawartych na wyższy procent. Pomimo błędnego zapisu, Pana kontrakt jest nadal aktualny. Nieważne są natomiast ustalenia dotyczące odsetek w części przekraczającej odsetki maksymalne. Pożyczkobiorca powinien zatem zapłacić Panu odsetki, lecz w wysokości odsetek maksymalnych.

Podstawa prawna: art.359 kodeksu cywilnego

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »