| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Podatek od umowy pożyczki

Podatek od umowy pożyczki

Podatek od umowy pożyczki wynosi co do zasady 2%. Stawka podatku w wyjątkowych przypadkach może wynosić również 20%.

Jeśli podatnik nie złożył deklaracji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności i powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na dokonanie tej czynności, wówczas obowiązek podatkowy powstaje w momencie powołania się przez podatnika na dokonanie czynności cywilnoprawnej.

Należy jednak pamiętać, że stawka 20% ma charakter wyjątkowy (sankcyjny). Została wprowadzona z dniem 1 stycznia 2007 r.

Deklaracja

Podatnicy są obowiązani do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (deklaracja PCC-3), obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Nie dotyczy to przypadku pobierania podatku przez płatnika czyli sytuacji dokonania czynności cywilnoprawnej w formie aktu notarialnego.

Polecamy serwis: Akt notarialny

Zazwyczaj umowa pożyczki nie jest zawierana w formie aktu notarialnego, dlatego zwykle na pożyczkobiorcy jako podatniku ciąży powyższy obowiązek.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe. W takich przypadkach nie ma obowiązku składania deklaracji. Wyjątek stanowią pożyczki zwolnione na podstawie art. 9 pkt 10 lit. B ustawy.

Zwolnienia podmiotowe

Na podstawie art. 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych:

  1. państwa obce, ich przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i siły zbrojne, międzynarodowe organizacje i instytucje oraz ich oddziały i przedstawicielstwa, korzystające na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych z przywilejów i immunitetów, a także członków ich personelu i inne osoby zrównane z nimi, jeżeli nie są one obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;
  2. organizacje pożytku publicznego, jeżeli dokonają czynności cywilnoprawnych wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
  3. jednostki samorządu terytorialnego;
  4. Skarb Państwa;
  5. osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu;
  6. Agencję Rezerw Materiałowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK