| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jak liczyć terminy wypowiedzenia

Jak liczyć terminy wypowiedzenia

Aby rozwiązać umowę najmu trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. Termin wypowiedzenia może być zapisany w umowie albo może wynikać z ustawy. Rodzi się jednak pytanie jak obliczać poszczególne terminy.

W umowie najmu zawartej na czas nieokreślony postanowiono, że w czasie trwania umowy każda ze stron może ją wypowiedzieć pisemnie z zachowaniem 1-miesięcznego wypowiedzenia. Jak w takim wypadku obliczyć okres wypowiedzenia najmu?

Stosownie do przepisów kodeksu cywilnego odnoszących się do najmu, jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

W tym wypadku strony ustaliły, iż umowę można wypowiedzieć na 1 miesiąc naprzód. Nie określiły jednak sposobu obliczania tego terminu (np. na koniec miesiąca itp.). Do obliczania tego terminu zastosowanie będą miały ogólne zasady prawa cywilnego.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego

Jeżeli zatem wynajmujący wypowiedział najemcy umowę w dniu 13 czerwca, to termin wypowiedzenia liczy się od dnia następnego i zakończy się w dniu 14 lipca.

Termin wypowiedzenia umowy najmu został określony w umowie, a terminy ustawowe mają zastosowanie, gdy terminu umownego strony nie określiły.

Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wypowiedzieć umowę najmu?
Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »