| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Czy mam możliwość odwołania się od prawomocnego orzeczenia?

Czy mam możliwość odwołania się od prawomocnego orzeczenia?

W niektórych sprawach, w razie wydania w sprawie prawomocnego orzeczenia przez sąd II instancji, masz możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Pamiętaj, że taka skarga musi zostać sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.

Nie jest możliwe wniesienie skargi kasacyjnej w sprawach:

• o prawa majątkowe, gdy wartość przedmiotu sporu jest niższa niż 50 000 zł (w sprawach gospodarczych – 75 000 zł, w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – z wyjątkami – 10 000 zł);

• o rozwód, separację, alimenty, czynsz najmu lub dzierżawy, naruszenie posiadania

• dotyczących kar porządkowych, świadectwa pracy i roszczeń z tym związanych oraz o deputaty i ich ekwiwalent;

• rozpoznanych w postępowaniu uproszczonym;

• od wyroku ustalającego nieistnienie małżeństwa lub orzekającego unieważnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się wyroku zawarła nowy związek małżeński;

• dotyczących przepadku rzeczy;

• dotyczących zarządu związanego ze współwłasnością lub użytkowaniem;

• dotyczących zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza, wyjawienia przedmiotów spadkowych, zarządu spadku nieobjętego oraz zwolnienia wykonawcy testamentu;

• zniesienia współwłasności i działu spadku, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 150 000 zł;

• likwidacji nieobjętych depozytów.

W postępowaniu nieprocesowym skarga kasacyjna przysługuje co do zasady w sprawach z zakresu prawa osobowego, rzeczowego i spadkowego. W sprawach z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego i kurateli przysługuje ona tylko w sprawach o przysposobienie oraz o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia wynosi co najmniej 150 000 zł.

Skargę kasacyjną wnosi się w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem (por. art. 3985 Kodeksu postępowania cywilnego).

Skargę kasacyjną na Twoją korzyść może wnieść także Rzecznik Praw Obywatelskich albo Prokurator Generalny, którzy nie są związani wskazanym wyżej terminem (chyba że nie złożyłeś wniosku o doręczenie odpisu orzeczenia sądu II instancji wraz z uzasadnieniem, gdyż wówczas termin do złożenia skargi kasacyjnej dla wymienionych podmiotów wynosi 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia). Możesz wystąpić do nich z wnioskiem o wniesienie tego środka zaskarżenia.

W ramach postępowania cywilnego możliwe jest również wznowienie postępowania oraz złożenie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, o której możesz przeczytać w rozdziale „Prawo do wynagrodzenia niezgodnych z prawem decyzji sądu”.

Zobacz serwis: W sądzie

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »