| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym

Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych została uchwalona przez Sejm 25 lipca 2014 roku. Przedmiotem zmian była przede wszystkim kwestia protokołu elektronicznego, nagrywania obrazu i dźwięku na rozprawach w postępowaniu cywilnym, a także udostępnianie takich zapisów stronom i osobom uczestniczącym w postępowaniu.

Transkrypcja protokołu z przebiegu rozprawy

Protokół elektroniczny ze względu na swoją formę jaką jest obraz i dźwięk może wymagać w niektórych przypadkach transkrypcji. Nowela kodeksu postępowania cywilnego zakłada taką możliwość w przypadku gdy będzie to niezbędne dla zapewnienia prawidłowego orzekania w sprawie, a także w przypadku, gdy na nagrywanym posiedzeniu wygłoszone było ustne uzasadnienie.

Zasady pobierania opłat od wniosków o wydanie dźwięku i obrazu zarejestrowanego na rozprawie

Opłata od wniosku o wydanie na podstawie akt zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku została wprowadzona nowelizacją ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych do art. 77. Opłatę kancelaryjną pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Jeżeli jednak zapis jest sporządzony w języku obcym albo zawiera tabele, pobiera się opłatę w podwójnej wysokości.

Polecamy serwis: W sądzie

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – uchwalony 25 lipca 2014 r.

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK