reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU

7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na mocy której w pozwie składanym w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym powód będzie zobowiązany wskazać nr PESEL pozwanego. Wpisanie błędnych danych będzie skutkowało nałożeniem grzywny na powoda.

Nowelizacja k.p.c. wprowadziła zmianę w regulacji dotyczącej elementów koniecznych do uwzględnienia w piśmie procesowym w EPU. Konsekwencją wprowadzonych zmian będzie zwiększona ochrona dłużnika w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Nowelizacja ma na celu ograniczenie liczby niewłaściwie doręczonych nakazów zapłaty.

Jakie zmiany w EPU

Ustawa z dnia 20 maja 2013 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego wprowadziła najistotniejsze zmiany w art. 126. W pierwszej kolejności bowiem nałożyła na powoda obowiązek podania:

  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • numeru PESEL dla osób fizycznych oraz numer NIP dla pozwanych niebędących osobami fizycznymi, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku,
  • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku - numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

Początkowo zmiany miały objąć wszystkie rodzaje postępowań, jednakże w rezultacie dotyczą one wyłącznie EPU. Powód bądź jego pełnomocnik, który nie zastosuje się do nowych zmian będzie mógł zostać ukarany karą grzywny, jeżeli dochodzi swoich roszczeń drogą elektroniczną w przypadku umyślnego wskazania nieprawidłowych danych pozwanego. Istotną zmianą jest ograniczenie roszczeń dochodzonych przez EPU. Oznacza to, iż sposobem elektronicznym będzie można dochodzić jedynie tych wierzytelności, które stały się wymagalne w okresie trzech lat od wniesienia powództwa co ma na celu zapobieganie dochodzeniu roszczeń przedawnionych. Należy pamiętać, że celem Elektronicznego Postępowania Upominawczego jest szybkie rozpoznanie sprawy i wydanie orzeczenia, co powinno zapobiegać przewlekłości postępowania. Dlatego również w tego rodzaju postępowaniu nie dołącza się odpisów, załączników i pełnomocnictw. Od 7 lipca 2013 r. obowiązuje nowa regulacja dodana w art. 126 k.p.c. § 21 wskazuje, że dalsze pisma procesowe poza podstawowymi informacjami jak  oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika wymienienie załączników powinny zawierać sygnaturę akt.

Zobacz również: Elektroniczne postępowanie upominawcze

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama