| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Co to są stałe polubowne sądy konsumenckie

Co to są stałe polubowne sądy konsumenckie

Stałe polubowne sądy konsumenckie, działające przy wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej, powołane są do rozstrzygania sporów o prawa majątkowe wynikłe z umów sprzedaży produktów i świadczenia usług zawartych pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na podstawie zawartej między nimi umowy.

Jeżeli po przeprowadzeniu wstępnego badania wniosku okaże się, że sprawa może nadać być dalej prowadzona, Przewodniczący doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej i wzywa ją, aby w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania złożyła na piśmie odpowiedź na wniosek wraz z oświadczeniem, czy zgadza się na rozstrzygnięcie sporu przez sąd konsumencki. Jeżeli wyznaczony termin upłynie bezskutecznie albo jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że nie zgadza się na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd konsumencki, wniosek zostaje zwrócony wnioskodawcy wraz z informacją o przyczynie zwrotu.

Jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że zgadza się na rozpoznanie sporu przez sąd wskazany we wniosku, przewodniczący wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Termin rozprawy powinien być wyznaczony tak, aby od daty złożenia oświadczenia do rozprawy nie upłynęło więcej niż miesiąc, chyba że zachodzą niedające się usunąć przeszkody.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Zalety rozstrzygania sporów przed stałym polubownym sądem konsumenckim:

1. Postępowanie przed sądem konsumenckim jest szybkie, proste i tanie w porównaniu z postępowanie przed sądem powszechnym. Większość spraw jest załatwianych w ciągu 1-2 m-cy.

2. Wyrok sądu konsumenckiego i ugoda zawarta przed takim sądem ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego i ugoda zawarta przed takim sądem. Wyrok stałego polubownego sądu konsumenckiego może być poddany egzekucji.

Zobacz serwis: W sądzie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK