| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Na złożenie rozliczenia podatkowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Co w sytuacji, gdy przekroczymy wskazany termin? Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie rozliczy się z fiskusem do 30 kwietnia, tj. nie złoży zeznania podatkowego w terminie?

Wysokość kary grzywny w przypadku wykroczenia - Grzywna za wykroczenie skarbowe (w 2014 roku) może być wymierzona w następujących widełkach: od 1/10 minimalnego wynagrodzenia (168 zł) do jego 20-krotności (336000 zł).  

Wysokość kary grzywny za przestępstwo – Także w tym przypadku ustawodawca określił granice kary. Co do zasady sąd zobligowany jest do określenie ilości stawek dziennych (minimalnie 10, maksymalnie 720) oraz wysokości jednej stawki. Stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę (56 zł) oraz nie wyższa niż 400-krotność tej 1/30 (22400 zł). W tym wypadku grzywna wymierzona za przestępstwo skarbowe może wynosić minimalnie 560 złotych (10 stawek po 56 zł) maksymalnie zaś 16128 złotych (720 stawek pomnożone przez 22400 zł).

Warto podkreślić, że niesubordynowany podatnik może być ukarany łącznie obiema wskazanymi wyżej karami.

Mimo wyraźnej regulacji kodeksowej Urzędy Skarbowe podchodzą do każdej sytuacji indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno wartość szkody jak i dochody podatnika.

Mandat karny skarbowy

Wysokość kary grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego skarbowego nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Nie może on więc nakładać kary wyższej niż 3360 zł.

Odsetki ustawowe

Niezłożenie zeznania podatkowe w terminie wiąże się automatycznie z nieuczynieniem zadość obowiązkowi zapłaty podatku. Rodzi to konieczność zapłaty ustawowych odsetek za zwłokę. Warto podkreślić, że rosną one bardzo szybko - fiskus nalicza je za każdy dzień opóźnienia. Odsetki od zaległości podatkowej wynoszą obecnie 11,5%.

Orzeczona w postępowaniu karno-skarbowym sankcja nie zwalnia z obowiązku uiszczenia należności na rzecz Skarbu Państwa (tj. podatku).

Korekta zeznania i czynny żal podatnika

POBIERZ: Wzór zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia skarbowego

Nieumyślna pomyłka w składanej deklaracji skutkuje możliwością złożenia korekty zeznania, poprzez złożenie nowego formularza, który koryguje ten poprzedni. Powinien towarzyszyć mu tzw. czynny żal. Oznacza to, że podatnik zobligowany jest do dołączenia do korekty informacji o przyczynach zaistniałego stanu. Powinien tego dokonać niezwłocznie. Zawiadomienie o przestępstwie nie będzie bowiem skuteczne, gdy zostanie złożone za późno, tzn. w czasie kiedy organ ścigania miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa/ wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez ten organ czynności służbowej (w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa/ wykroczenia skarbowego), chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony. Widzimy więc, że w przypadku nieumyślnego niewykazania wszystkich dochodów mamy możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930).

Wyrok SA w Opolu z dnia14 listopada 2007 r., (sygn. akt I SA/Op 288/07).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK