reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Bezrobotny – rozliczenie PIT

Bezrobotny – rozliczenie PIT

Bezrobotny, czyli osoba zdolna i gotowa do podjęcia pracy ale niezatrudniona oraz nieprowadząca działalności gospodarczej, także jest zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Rozliczenie PIT bezrobotnego następuje poprzez złożenie deklaracji PIT-37. Rozliczenie podatkowe 2014 złożyć należy do końca kwietnia.

Bezrobotny - definicja

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001) w sposób wąski definiuje pojęcie „osoby bezrobotnej”. Zgodnie ze wskazaną ustawą bezrobotnym jest osoba poszukująca zatrudnienia, która jednocześnie:

  1. jest pełnoletnia (ukończyła 18 rok życia),
  2. nie osiągnęła powszechnego wieku emerytalnego,
  3. aktualnie nie uczy się na żadnym szczeblu kształcenia lub nie jest skierowana na szkolenie przez PUP,
  4. jest zameldowana lub pozostaje w Polsce legalnie lub jej pobyt może zostać zalegalizowany (azyl polityczny, karta stałego lub czasowego pobytu, obywatele UE).

Zadaj pytanie na Forum

Bezrobotnym w ujęciu wąskim jest natomiast osoba niezatrudniona, nieprowadząca działalności gospodarczej i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia (w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy).

Można wyróżnić m.in.: bezrobocie krótko- i długookresowe, jawne i ukryte oraz cykliczne i sezonowe.

Bezrobotny - rozliczenie podatkowe

Bezrobotni, którzy z tego tytułu otrzymywali w 2013 roku zasiłek (tj. zarejestrowani w urzędzie pracy) zobligowani są do odpowiedniego rozliczenia PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych). Ciąży na nich obowiązek złożenia rozliczenia PIT do końca kwietnia 2014 roku. Wskazany obowiązek wynika z faktu, że zasiłek dla bezrobotnych stanowi dochód, w rozumieniu art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

Wśród dochodów zwolnionych z PIT ustawodawca nie wskazuje zasiłku dla bezrobotnych.

Osoba otrzymująca świadczenie socjalne z urzędu pracy jest zobligowana do wykazania dochodu w rozliczeniu PIT-37. Zasiłek ujmowany jest w formularzu jako „dochód uzyskiwany z innych źródeł przychodów” (część C). Wypełnione zeznanie PIT można przesłać pocztą, za pośrednictwem Internetu lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.

Zasiłek dla bezrobotnych a PIT

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego jest niezależny od okresu pobierania świadczenia. Zatem nawet jeśli wysokość otrzymanego zasiłku nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku (tj. 3091 zł), należy złożyć deklarację. Obowiązek dotyczy bowiem samego złożenia deklaracji, nawet jeśli podatek do zapłaty wynosi 0 zł.

Rozliczenie PIT - podstawa

Warto pamiętać, że bezrobotni korzystający ze świadczenia socjalnego powinni (do końca lutego) otrzymać z urzędu pracy (od płatnika) informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), która stanowi podstawę dla rozliczenia PIT. Informuje ona o kwocie wypłaconych, w ciągu całego roku, zasiłków.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama