REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Z ulgi internetowej w 2014 roku mogą skorzystać tylko niektórzy podatnicy. /Fot. Fotolia
Z ulgi internetowej w 2014 roku mogą skorzystać tylko niektórzy podatnicy. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ulga internetowa to możliwość odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków poniesionych w danym roku podatkowym na internet. Maksymalna wysokość ulgi internetowej to 760 zł rocznie na osobę. W 2014 roku ograniczony został krąg podmiotów uprawnionych.

Rozliczenie za rok 2012

Ulga internetowa za 2012 rok (rozliczana do 30 kwietnia 2013 roku) uzależniona była tylko od jednego czynnika – ponoszenia wydatku na ten cel. Warto podkreślić, że koszty te nie musiały być ponoszone w miejscu zamieszkania. Mogło to być więc np. łącze internetowe w wynajmowanym dla dziecka mieszkaniu.

REKLAMA

Prawo do odliczenia

REKLAMA

Koszty poniesione w związku z korzystaniem z Internetu rozliczamy w roku ich poniesienia. Ich wysokość powinna być możliwa do potwierdzenia przy pomocy odpowiednich dokumentów, np.: faktury VAT (także jej duplikatu), e-faktury, przelewu bankowego. Nie mamy obowiązku załączania wskazanego dokumentu do rozliczenia PIT 36/37. Prawo do odliczenia przysługuje temu podmiotowi, którego dane widnieją na wskazanym wyżej dokumencie.

Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kilka osób wynajmuje wspólnie mieszkanie i korzysta z dostarczanego na podstawie jednej umowy Internetu. W tym przypadku z ulgi internetowej może skorzystać ten wynajmujący, którego dane umieszczone są na fakturze. Jeśli na dokumencie widnieją dane wszystkich lokatorów, to każdy z nich ma prawo do dokonania odliczenia w ramach indywidualnego limitu. Wartość odliczenia nie może przekroczyć kosztów faktycznie poniesionych. Co do zasady obejmuje to także małżonków. Mogą oni odliczyć 1520 zł w ramach ulgi internetowej (limit 760 zł dotyczy bowiem jednej osoby). Takie twierdzenie budzi wiele kontrowersji. Jednak orzecznictwo sądów jest raczej przychylne dla podatników. Prawo do stosowania ulgi potwierdził m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 4 sierpnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Rz 575/2009).

Zobacz również: Ulga na dzieci

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju połączenia z siecią korzystamy (modemowe, stałe łącze, bezprzewodowe) mamy prawo do dokonania odliczenia. Często zdarza się, że usługodawcy proponują pakiet usług, tj. Internet z telefonem lub telewizją. Wtedy, mimo otrzymywania jednej, wspólnej dla obu usług, faktury odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione na Internet. Warto by faktura odrębnie określała koszt dostępu do sieci Internet oraz koszt abonamentu telefonicznego/telewizyjnego. Takiego podziału nie możemy dokonać samodzielnie, wg własnego uznania. Ulga nie obejmuje także kosztów związanych z zakupem sprzętu i oprogramowania. Stąd też nie odliczymy kosztu zakupu modemu/routera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Limit odliczenia wynosi 760 zł na osobę rocznie. Wskazana kwota zmniejsza podstawę opodatkowania (dochód). Niewykorzystany limit nie przechodzi na kolejny rok.

Rozliczenie za rok 2013

W rozliczeniu składanym do 30 kwietnia 2014 roku, czyli za rok 2013, z ulgi internetowej mogą skorzystać tylko niektórzy podatnicy. Dotyczy to tych osób, które poniosły wydatki na internet w 2013 roku a nie korzystały z tego odliczenia w latach poprzednich. Prawo do ulgi internetowej przysługuje bowiem tylko w dwóch, następujących bezpośrednio po sobie latach podatkowych. Osoba, która pierwszy raz skorzystała z odliczenia w 2012 roku, w 2013 skorzysta z niego drugi i ostatni raz. Korzystanie z ulgi można rozpocząć w dowolnym roku, jednak nie należy rozdzielać lat jej stosowania. Nie zmienił się roczny limit odliczenia.

Prawo do ulgi należy zawrzeć w składanym, obok głównego formularza PIT 36/37, druku PIT O.

Polecamy serwis: Domowy budżet

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
  • wyrok WSA w Rzeszowie w wyroku z 4 sierpnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Rz 575/2009).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty w 2025 roku. Co się zmieni? Informatory będą w sierpniu a materiały do egzaminów próbnych w grudniu 2024 r.

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że informatory o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów w 2025 roku będą publikowane, począwszy od 1 sierpnia br. do 1 września 2024 r. W grudniu udostępnione zostaną szkołom materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury - poinformowała .

Kto nie dostał dodatku motywacyjnego? Rząd zachęca do wprowadzenia podwyżek lub dodatków do wynagrodzenia

Od 1 lipca 2024 r. pracownikom pomocy społecznej wypłacany jest dodatek motywacyjny. Jednak pracownicy zwracają uwagę, że nie wszyscy otrzymali dodatek 1000 zł. MRPiPS twierdzi, że od początku wskazywało tylko na niektóre grupy pracowników, a nie wszystkich. Zachęca samorządy, żeby we własnym zakresie wprowadziły podwyżki lub dodatki do wynagrodzeń.

REKLAMA