reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Ulga internetowa

Ulga internetowa

Ulga internetowa to możliwość odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków poniesionych w danym roku podatkowym na internet. Maksymalna wysokość ulgi internetowej to 760 zł rocznie na osobę. W 2014 roku ograniczony został krąg podmiotów uprawnionych.

Rozliczenie za rok 2012

Ulga internetowa za 2012 rok (rozliczana do 30 kwietnia 2013 roku) uzależniona była tylko od jednego czynnika – ponoszenia wydatku na ten cel. Warto podkreślić, że koszty te nie musiały być ponoszone w miejscu zamieszkania. Mogło to być więc np. łącze internetowe w wynajmowanym dla dziecka mieszkaniu.

Prawo do odliczenia

Koszty poniesione w związku z korzystaniem z Internetu rozliczamy w roku ich poniesienia. Ich wysokość powinna być możliwa do potwierdzenia przy pomocy odpowiednich dokumentów, np.: faktury VAT (także jej duplikatu), e-faktury, przelewu bankowego. Nie mamy obowiązku załączania wskazanego dokumentu do rozliczenia PIT 36/37. Prawo do odliczenia przysługuje temu podmiotowi, którego dane widnieją na wskazanym wyżej dokumencie.

Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kilka osób wynajmuje wspólnie mieszkanie i korzysta z dostarczanego na podstawie jednej umowy Internetu. W tym przypadku z ulgi internetowej może skorzystać ten wynajmujący, którego dane umieszczone są na fakturze. Jeśli na dokumencie widnieją dane wszystkich lokatorów, to każdy z nich ma prawo do dokonania odliczenia w ramach indywidualnego limitu. Wartość odliczenia nie może przekroczyć kosztów faktycznie poniesionych. Co do zasady obejmuje to także małżonków. Mogą oni odliczyć 1520 zł w ramach ulgi internetowej (limit 760 zł dotyczy bowiem jednej osoby). Takie twierdzenie budzi wiele kontrowersji. Jednak orzecznictwo sądów jest raczej przychylne dla podatników. Prawo do stosowania ulgi potwierdził m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 4 sierpnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Rz 575/2009).

Zobacz również: Ulga na dzieci

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju połączenia z siecią korzystamy (modemowe, stałe łącze, bezprzewodowe) mamy prawo do dokonania odliczenia. Często zdarza się, że usługodawcy proponują pakiet usług, tj. Internet z telefonem lub telewizją. Wtedy, mimo otrzymywania jednej, wspólnej dla obu usług, faktury odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione na Internet. Warto by faktura odrębnie określała koszt dostępu do sieci Internet oraz koszt abonamentu telefonicznego/telewizyjnego. Takiego podziału nie możemy dokonać samodzielnie, wg własnego uznania. Ulga nie obejmuje także kosztów związanych z zakupem sprzętu i oprogramowania. Stąd też nie odliczymy kosztu zakupu modemu/routera.

Limit odliczenia wynosi 760 zł na osobę rocznie. Wskazana kwota zmniejsza podstawę opodatkowania (dochód). Niewykorzystany limit nie przechodzi na kolejny rok.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama