| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Przywrócenie utraconego terminu

Przywrócenie utraconego terminu

Z uwagi na fakt występowania wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych w życiu, stronie może przydarzyć się to, iż upłynie jej termin na dokonanie danej czynności. Polskie prawo przewidując taką sytuację, ustala, iż można w ciągu 7 dni od ustania przyczyny niedotrzymania terminu złożyć tzw. wniosek o przywrócenie terminu.

Warunki złożenia wniosku o przywrócenie terminu

Wniosek o przywrócenie terminu przysługuje stronie przy utracie upływu zawitego. Nie dotyczy to terminów instrukcyjnych, ponieważ w ich przypadku można zawsze dokonać danej czynności z uwagi na brak sankcji za niedotrzymanie terminu.

Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych i musi być złożony w ciągu 7 dni od ustania danej przyczyny. Musi on zawierać usprawiedliwienie niedotrzymania terminu oraz dokonywać czynności, której dotyczy wniosek, tzn. przykładowo zawierać apelację lub zażalenie, które nie zostało wniesione w terminie.

Gdy Januszowi K. upłynie termin na wniesienie apelacji, ponieważ przebywał w szpitalu z powodu ciężkiej choroby, może on w ciągu 7 dni od opuszczenia szpitala złożyć wniosek o przywrócenie terminu, który musi zawierać też apelację.

Zobacz również: Terminy w postępowaniu wykroczeniowym

Przyczyny niezależne od strony

Do sytuacji, w których niedotrzymanie terminu nie było zawinione przez stronę można zaliczyć takie sytuacje jak: nagła choroba, udział w wypadku, pobyt w szpitalu, nieprzekazanie stronie pisma przez osobę, która się do tego zobowiązała w trybie doręczenia zastępczego itd.

Przyczyną niezależną od strony jest też jej działanie wskutek udzielonego jej błędnego pouczenia przez organ lub w sytuacji, gdy termin nie został zachowany z powodu błędu ustanowionego do sprawy fachowego pełnomocnika (strona nie może ponosić konsekwencji błędów stron fachowych).

Sposób procedowania z wnioskiem o przywrócenie terminu i jego skutki prawne

Wniosek o przywrócenie terminu kieruje się do organu, przed którym dana czynność miała być dokonana. W przypadku, gdyby nie odniósł się on pozytywnie do treści wniosku i nie uznał strony za usprawiedliwioną, można na jego decyzję złożyć zażalenie.

Wniosek o przywrócenie terminu z mocy prawa nie wstrzymuje wykonania danego orzeczenia, np. wyroku sądu pierwszej instancji niezaskarżonego w terminie, ale istnieje uprawnienie organów rozpoznających ten wniosek do wstrzymania wykonania tej czynności.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przywrócenie terminu następuje na wniosek zainteresowanego.
Przywrócenie terminu następuje na wniosek zainteresowanego.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK