Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy w postępowaniu wykroczeniowym

Upływ terminu instrukcyjnego nie powoduje skutków prawnych.
Upływ terminu instrukcyjnego nie powoduje skutków prawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Upływ terminu zawsze liczony jest od następnego dnia po odbiorze danego pisma. Termin jest zachowany nie tylko, kiedy ostatniego dnia doręczymy pismo na biuro podawcze sądu, czy policji, ale również, gdy tego dnia przed północą pismo to zostanie nadane na poczcie. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na ustawowo dzień wolny od pracy, to termin upływa dopiero następnego dnia.

Pojęcie terminu

Pojęcie terminu procesowego ma wiele definicji. Z punktu widzenia praktycznego na wyróżnienie zasługują dwa:

REKLAMA

 • okres czasu, w którym dana czynność prawna może być (skutecznie) wykonana, np. termin na wniesienie apelacji, termin na wniesienie zażalenia;
 • konkretny punkt czasowy, w którym dana czynność ma się odbyć, np. termin rozprawy wyznaczony na dzień 4 kwietnia 2009 r., o godz. 13:00 w sali 11.

Terminy zawite i instrukcyjne

REKLAMA

W zakresie wskazanej powyżej definicji pierwszej, terminy dzielimy na instrukcyjne, których przekroczenie nie powoduje żadnych skutków prawnych oraz terminy zawite, czyli takie, które powodują bezskuteczność czynności prawnej i są nimi wszystkie terminu do wniesienia środka zaskarżenia, np. 7 dniowy termin na wniesienie apelacji oraz terminy wskazane przez ustawodawcę, np. termin 7 dniowy na zgłoszenie wniosku o uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji.

Termin zawity można przywrócić, jeżeli jego niedotrzymanie było wynikiem zdarzenia niezależnego od strony (niezawinionego przez nią) i, jeżeli zostanie złożony odpowiedni wniosek o jego przywrócenie.

Zobacz również: Przywrócenie terminu

Sposób obliczania terminów

Z punktu widzenia strony niezwykle ważna jest informacja o tym, jak należy obliczać upływ danego terminu. Poniżej wyszczególniono reguły obliczania terminów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze upływ terminu zawsze liczony jest od następnego dnia po odbiorze danego pisma tzn., że jeżeli odbieramy je w poniedziałek 1 lutego, to termin biegnie od następnego dnia, czyli od wtorku 2 lutego.

REKLAMA

Po drugie termin jest zachowany nie tylko, kiedy ostatniego dnia doręczymy pismo na biuro podawcze sądu lub policji, ale również, gdy tego dnia przed północą pismo to zostanie nadane w polskiej placówce operatora publicznego (ważne by to był list polecony), w polskim urzędzie konsularnym lub złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej, przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku lub w przypadku osoby pozbawionej wolności do administracji odpowiedniego zakładu.

Jerzy K., któremu w dniu 7 lipca (w piątek) upływa termin na złożenie apelacji może ją złożyć osobiście w biurze podawczym sądu (czynnym przeważnie do 15:30) lub może nadać to pismo na poczcie, byle przed wybiciem północy, np. o 22:30.

Po trzecie jeżeli ostatni dzień terminu przypada na ustawowo dzień wolny od pracy, to termin upływa dopiero następnego dnia. Pod tym pojęciem należy rozumieć niedzielę lub inne święto ustawowo wskazane jako dzień wolny od pracy, np. 11 listopada, 1 maja itd. W kategorii dnia wolnego nie mieści się sobota, chyba że właśnie w sobotę przypada termin święta, które wg. ustawy powinno być dniem wolnym od pracy.

Jeżeli Joannie W. upływa termin do wniesienie zażalenia w środę, ale środa ta jest ustawowym dniem wolnym od pracy, np. jest to 11 listopada, wówczas za ostatni dzień terminu uważa się czwartek 12 listopada.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA