REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Upływ terminu instrukcyjnego nie powoduje skutków prawnych.
Upływ terminu instrukcyjnego nie powoduje skutków prawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Upływ terminu zawsze liczony jest od następnego dnia po odbiorze danego pisma. Termin jest zachowany nie tylko, kiedy ostatniego dnia doręczymy pismo na biuro podawcze sądu, czy policji, ale również, gdy tego dnia przed północą pismo to zostanie nadane na poczcie. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na ustawowo dzień wolny od pracy, to termin upływa dopiero następnego dnia.

Pojęcie terminu

Pojęcie terminu procesowego ma wiele definicji. Z punktu widzenia praktycznego na wyróżnienie zasługują dwa:

REKLAMA

  • okres czasu, w którym dana czynność prawna może być (skutecznie) wykonana, np. termin na wniesienie apelacji, termin na wniesienie zażalenia;
  • konkretny punkt czasowy, w którym dana czynność ma się odbyć, np. termin rozprawy wyznaczony na dzień 4 kwietnia 2009 r., o godz. 13:00 w sali 11.

Terminy zawite i instrukcyjne

REKLAMA

W zakresie wskazanej powyżej definicji pierwszej, terminy dzielimy na instrukcyjne, których przekroczenie nie powoduje żadnych skutków prawnych oraz terminy zawite, czyli takie, które powodują bezskuteczność czynności prawnej i są nimi wszystkie terminu do wniesienia środka zaskarżenia, np. 7 dniowy termin na wniesienie apelacji oraz terminy wskazane przez ustawodawcę, np. termin 7 dniowy na zgłoszenie wniosku o uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji.

Termin zawity można przywrócić, jeżeli jego niedotrzymanie było wynikiem zdarzenia niezależnego od strony (niezawinionego przez nią) i, jeżeli zostanie złożony odpowiedni wniosek o jego przywrócenie.

Zobacz również: Przywrócenie terminu

Sposób obliczania terminów

Z punktu widzenia strony niezwykle ważna jest informacja o tym, jak należy obliczać upływ danego terminu. Poniżej wyszczególniono reguły obliczania terminów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze upływ terminu zawsze liczony jest od następnego dnia po odbiorze danego pisma tzn., że jeżeli odbieramy je w poniedziałek 1 lutego, to termin biegnie od następnego dnia, czyli od wtorku 2 lutego.

REKLAMA

Po drugie termin jest zachowany nie tylko, kiedy ostatniego dnia doręczymy pismo na biuro podawcze sądu lub policji, ale również, gdy tego dnia przed północą pismo to zostanie nadane w polskiej placówce operatora publicznego (ważne by to był list polecony), w polskim urzędzie konsularnym lub złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej, przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku lub w przypadku osoby pozbawionej wolności do administracji odpowiedniego zakładu.

Jerzy K., któremu w dniu 7 lipca (w piątek) upływa termin na złożenie apelacji może ją złożyć osobiście w biurze podawczym sądu (czynnym przeważnie do 15:30) lub może nadać to pismo na poczcie, byle przed wybiciem północy, np. o 22:30.

Po trzecie jeżeli ostatni dzień terminu przypada na ustawowo dzień wolny od pracy, to termin upływa dopiero następnego dnia. Pod tym pojęciem należy rozumieć niedzielę lub inne święto ustawowo wskazane jako dzień wolny od pracy, np. 11 listopada, 1 maja itd. W kategorii dnia wolnego nie mieści się sobota, chyba że właśnie w sobotę przypada termin święta, które wg. ustawy powinno być dniem wolnym od pracy.

Jeżeli Joannie W. upływa termin do wniesienie zażalenia w środę, ale środa ta jest ustawowym dniem wolnym od pracy, np. jest to 11 listopada, wówczas za ostatni dzień terminu uważa się czwartek 12 listopada.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo ważne jest oznakowanie opakowania, nie otrzymasz zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

REKLAMA

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA