| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jak wliczać do podstawy urlopowej składniki wynagrodzenia wypracowane przez zespół pracowników?

Jak wliczać do podstawy urlopowej składniki wynagrodzenia wypracowane przez zespół pracowników?

Przyznajemy kierownikom komórek organizacyjnych miesięczną premię obliczaną od zysku wypra­cowanego przez podległy im zespół. Na wysokość premii nie wpływają nieobecności kierowników w pracy. Czy składnik ten powinien być uwzględniany w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie za urlop kierownika?

Wojciech D. jest kierownikiem działu handlowego. Oprócz stałego wynagrodzenia zasadniczego otrzy­muje co miesiąc premię od zysku wypracowanego przez podległy zespół pracowników. Bez względu na to, czy Wojciech D. jest w pracy, czy nie (bo np. choruje lub korzysta z urlopu), ma prawo do premii w pełnej wysokości naliczanej według tych samych zasad. W styczniu 2015 r. Wojciech D. przebywał przez 10 dni na urlopie wypoczynkowym. Mimo to pracodawca wypłacił mu za styczeń premię w pełnej wysokości, tj. 3000 zł brutto (obliczoną od zysku osiągniętego przez podległych pracowników). W tych okolicznościach, poza premią, Wojciech D. powinien otrzymać za styczeń stałą płacę zasadniczą, bez wynagrodzenia urlopowego obliczanego ze składników zmiennych.

Premię, o której mowa w pytaniu, należy uwzględnić w podstawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Taka premia nie jest bowiem wymieniona w przepisach jako składnik, którego nie należy uwzględ­niać w ekwiwalencie urlopowym.

Wyznaczając podstawę ekwiwalentu urlopowego ze składników zmiennych należy pamiętać o jej uzu­pełnieniu, które polega na podzieleniu faktycznie uzyskanych przez pracownika składników przez liczbę dni pracy, za które przysługiwały, a następnie pomnożeniu otrzymanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Zobacz serwis: Czas pracy

Podstawa prawna:

  • § 6-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353
  • art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK