| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Jakie są zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy

Jakie są zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy

Osoba uprawniona do zasiłku pielęgnacyjnego, aby uzyskać zasiłek musi złożyć wniosek o przyznanie jej świadczenia. Do wniosku musi również dołączyć wymaganą dokumentację.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, pod warunkiem, że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Ponadto zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

W celu nabycia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego od miesiąca złożenia wniosku w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, należy wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego złożyć w terminie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. W razie przekroczenia tego terminu, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje, od miesiąca złożenia wniosku wraz z dokumentacją. Bowiem w przypadku, kiedy w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony. W razie, gdy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, prawo do zasiłku zostaje ustalone na czas określony. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się w takim przypadku, do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

W przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku, wnioskodawca zostaje pisemnie wezwany do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Jeśli wnioskodawca nie zastosuje się do tego wezwania, organ wypłacający zasiłek pielęgnacyjny nie rozpatrzy wniosku.

Co się dzieje w przypadku, kiedy wniosek jest wypełniony prawidłowo, ale brak jest potrzebnych do przyznania zasiłku dokumentów. W takim przypadku wniosek zostaje przyjęty. Natomiast wnioskodawca w terminie od 14 do 30 dni musi donieść brakującą dokumentację. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia. Jednak w przypadku gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez osobę składającą wniosek jest niewydanie dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo określonym oraz osoba może to udokumentować, świadczenia przysługują począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Zobacz także dział: Zasiłek rodzinny

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, je posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, je posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK